Z końcem 2020 roku Federacja Rosyjska zajmie 68 miejsce na świecie pod względem wielkości PKB na mieszkańca, wynika z październikowego raportu MFW. Średnio rosyjska gospodarka wygeneruje 9,97 tys. dolarów PKB na osobę. To o 14 procent (1600 dol.) mniej niż rok wcześniej.

Oznacza to, że poziom życia Rosjan nie poprawił się, a cofnął do tego sprzed czterech lat. A całkowita wielkość rosyjskiego PKB będzie najniższa od 13 lat i wyniesie 1,5 bln dolarów - ocenia MFW.

W kolejnych latach lepiej nie będzie. Gospodarka rosyjska wciąż zależna jest od eksportu surowców, mało sprzedaje wyrobów wysoko przetworzonych. Do 2025 roku Rosja straci więc jeszcze dwie pozycje w rankingu i spadnie na 70 miejsce ze wskaźnikiem 12,97 tys. dol. per capita.

W efekcie poziom życia w federacji będzie praktycznie równy temu w ubogim Turkmenistanie (12,85 tys. dol.). Teraz Rosja wyprzedza Turkmenistan o prawie 20 proc., ale ta luka zniknie w ciągu najbliższych 5 lat - podkreślają eksperci MFW.

Rosję wyprzedzi inna była republika sowiecka - Kazachstan, która w tym roku zajmuje 74 miejsce (8,78 tys. dolarów). Do 2025 r. Kazachski PKB per capita wzrośnie do 13,09 tys. dolarów.

Daleko do przodu pójdzie Bułgaria - mająca najniższe PKB per capita w Unii, która w tym roku ustępuje Rosji jedno miejsce w rankingu ze wskaźnikiem 9,83 tys. dolarów. Za pięć lat bułgarski wskaźnik poszybuje do 14,86 tys. dol. co dla krajowi 66 miejsce.

Chiny w tym roku wyprzedziły Rosję i według MFW ta różnica będzie się pogłębiać. Chiński PKB per capita zwiększy się z tegorocznych 10,84 tys. dolarów do 16,28 tys. dol. za pięć lat. Obecnie, według wyliczeń MFW, pod względem poziomu życia Rosja 4,5-krotnie pozostaje w tyle za krajami rozwiniętymi (46,35 tys. dolarów to średni PKB per capita). Do 2025 r kraje rozwinięte osiągną średnią 58,65 tys. dolarów per capita, a różnica będzie prawie 5-krotna.

W okresie po pandemii fundusz zakłada szybki wzrost największych rozwijających się gospodarek grupy BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA). Dla Chin i Indii będzie to odpowiednio o 8,2 proc. i 8,8 proc. W wypadku Rosji MFW obniżył prognozę wzrostu do 2,8 proc. - takiego same jak dla Brazylii.