Reklama
Rozwiń
Reklama

#RZECZoBIZNESIE: Jerzy Hausner: Bez inwestycji będziemy coraz bardziej bezbronni

Premier Morawiecki słusznie sformułował swoją myśl strategiczną, ale ona nie jest realizowana. On się nią w ogóle nie zajmuje – mówi Jerzy Hausner, były wicepremier i minister gospodarki, gość programu Pawła Rożyńskiego.

Aktualizacja: 02.11.2018 19:49 Publikacja: 02.11.2018 13:09

#RZECZoBIZNESIE: Jerzy Hausner: Bez inwestycji będziemy coraz bardziej bezbronni

Foto: Rzeczpospolita

Rząd chwali się wysokim wzrostem gospodarczym, który sięgnął 5 proc. Ale czy jesteśmy przygotowani na zawirowania na światowych rynkach?

Są dwa podstawowe bufory, które można zastosować w sytuacji zewnętrznego szoku, który spowodowałby wyraźne obniżenie dynamiki wzrostu w Polsce. Jeden z tych buforów to możliwość obniżenia stóp procentowych. My tego buforu nie mamy. Utrzymujemy je na niskim poziomie, a jednocześnie zapowiedzi NBP są takie, że może nawet do 2020 r. obecne stopy zostaną utrzymane. To stabilizuje oczekiwania inflacyjne i powoduje, że pieniądz jest tani, ale mimo to nie ma inwestycji prywatnych.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

RP.PL i The New York Times w pakiecie za 199zł!

Kup roczną subskrypcję w promocji Black Month - duet idealny i korzystaj podwójnie!

Zyskujesz:

- Roczny dostęp do The New York Times, w tym do- News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

- RP.PL- twoje rzetelne i obiektywne źródło najważniejszych informacji z Polski i świata z dodatkową weekendową porcją błyskotliwych tekstów, wnikliwych analiz i inspirujących rozmów w ramach magazynu PLUS MINUS.

Reklama
Gospodarka
Miliardy na budowę jednorożców. Ale chodzi o coś więcej niż tylko start-upy
Gospodarka
Warszawa liderem prestiżowego europejskiego rankingu. Znacznie powyżej średniej
Gospodarka
Zaskakujący amerykański atak na unijny Pakiet Omnibus
Gospodarka
Rozpadająca się infrastruktura i wysokie zadłużenie. Niemieckie miasta na skraju załamania
Materiał Promocyjny
Manager w erze AI – strategia, narzędzia, kompetencje AI
Gospodarka
Rusza „Plan Domańskiego", będą miliardy na innowacje
Materiał Promocyjny
eSIM w podróży: łatwy dostęp do internetu za granicą, bez opłat roamingowych
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama