Wtorkowa sesja od rana zapowiadała się dobrze, ale głównym źródłem bardzo dobrych nastrojów na rynkach po południu jest efektem październikowego odczytu inflacji CPI z USA, która wskazuje na mocniejszy od oczekiwań spadek tempa inflacji. Rynek liczy, że zmniejsza to szansę na kolejne podwyżki stóp procentowych przez amerykański Fed. Amerykańskie indeksy otworzyły się z dużymi lukami hossy. Na starcie wtorkowego handlu S&P500 zyskuje 1,7 proc., natomiast Nadsaq jest 2,14 proc. nad kreską.

Czytaj więcej

Na giełdzie w Warszawie trwa realizacja zysków

Dobre nastroje zdecydowanie wzmocniły notowania polskich spółek. WIG20 przy wzroście o 3,75 proc. sięga nowych w tym roku szczytów. Indeks polskich dużych spółek pokonał opór ustawiony w okolicach 2200 pkt, który powstrzymał zwyżki na początku listopada, a wcześniej pod koniec lipca. W gronie dużych spółek najsilniej zyskuje Cyfrowy Polsat. Za nim są kolejno LPP, PKO BP, JSW i Pekao. Najsłabsze jest Dino Polska ale i ono świeci na zielono.

W reakcji na dane z USA słabnie amerykański dolar. Kurs głównej pary walutowej (EUR/USD) wzbija się do 1,083. Krajowi inwestorzy za dolara płacą 4,06 zł, czyli o 1,8 proc. mniej niż na zamknięciu w poniedziałek. Euro kosztuje 4,40 zł.