- Proponujemy pakiet nowych ulg. Będą to ulgi wspierające wejście polskich firm na giełdę, będą też ulgi na inwestowanie przez fundusze venture capital i zwolnienie podatkowe dla alternatywnych spółek inwestycyjnych. Dzięki temu przestaniemy tracić kapitał na rzecz innych krajów, gdzie takie preferencje akurat już funkcjonują - poinformował szef Ministerstwa Finansów, Tadeusz Kościński.

Jak miałaby wyglądać ulga dla inwestorów kupujących akcje debiutantów? Przedstawiciele resortu zapowiedzieli, że jeśli inwestor zainwestuje w debiutanta i przetrzyma jego akcje przez trzy lata, to nie zapłaci podatku od zysku przy sprzedaży. Zdaniem MF powinno to zwiększyć zainteresowanie nowymi firmami po stronie inwestorów.

Czytaj także: Jak naprawić podatki w „Polskim Ładzie” PiS?

W planach jest też wprowadzenie ulg dla przedsiębiorstw, które zdecydują się na ratowanie firm w słabej kondycji finansowej oraz podatkowa zachęta do zdobywania nowych rynków zbytu.

- W planach mamy też rozwiązania, których celem jest stworzenie jeszcze bardziej przyjaznego klimatu podatkowego dla strategicznych inwestorów m.in. takiego pokroju jak Elona Muska. Damy takim inwestorom dodatkowe argumenty, które przesądzą o tym, że na miejsce swoich inwestycji wybiorą właśnie Polskę - powiedział Kościński.