Amerykanie dobiorą się do pieniędzy Rosji? Biały Dom ma plan

Administracja Joe Bidena przygotuje na najbliższy szczyt G7 plan konfiskaty aktywów Banku Rosji zamrożonych od rozpoczęcia wojny w Ukrainie w zachodnich bankach. Jeżeli się powiedzie, około 300 mld dolarów z odsetkami trafi na Ukrainę.

Publikacja: 01.03.2024 13:24

Prezydent Joe Biden chce, aby plan wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów był gotowy przed szc

Prezydent Joe Biden chce, aby plan wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów był gotowy przed szczytem G7

Foto: AFP

Prezydent USA Joe Biden chce, aby plan wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów był gotowy przed czerwcowym szczytem G7 — dowiedziała się agencja Bloomberg. Amerykański prezydent nalega, aby zamrożone rosyjskie aktywa posłużyły do ​​finansowania budżetu Ukrainy, a następnie do odbudowy zniszczonego przez rosyjskich agresorów państwa.

Czytaj więcej

Pieniądze rosyjskiego gangu pomogą Ukrainie. Estonia ma pomysł, jak je wydać

Joe Biden uważa jednak, że wykorzystanie zamrożonych funduszy nie zastąpi potrzebnej na teraz pomocy ze strony USA. I to nie Kreml ma decydować, kiedy zrekompensować Ukrainie wyrządzone szkody.

Kto napada zbrojnie, nie ma żadnych praw

Według źródeł Bloomberga urzędnicy krajów grupy G7 już uzgadniają wykorzystanie zamrożonych aktywów jako zabezpieczenia lub gwarancji. Wszyscy sojusznicy zgadzają się, że fundusze te powinny pozostać niedostępne dla Rosji. Dotąd nie było jednak jednomyślności, co do legalności całkowitej konfiskaty.

Im dłużej jednak trwa wojna, tym mocniej dociera do przywódców G7, że kraj który napada na pokojowego sąsiada, morduje jego obywateli, niszczy infrastrukturę, porywa dzieci, złamał wszelkie międzynarodowe normy. Dlatego nie można go traktować jako pełnoprawnego członka międzynarodowej wspólnoty.

Czytaj więcej

Kreml stracił nieruchomość w Londynie, trafi do akcjonariuszy Jukosu

Bloomberg pisze, że Joe Biden prywatnie miał powiedzieć sojusznikom, że jeśli Ukraina zostanie pokonana przez rosyjską agresję, porządek międzynarodowy zmieni się co najmniej na następne pięć dekad.

Bruksela też pracuje nad konfiskatą

Spotkanie przywódców G7 zaplanowane jest na czerwiec we Włoszech. Większość zablokowanych pieniędzy i papierów wartościowych Banku Rosji jest przechowywana na rachunkach Euroclear w Unii Europejskiej. Dlatego porozumienie w sprawie konfiskaty będzie wymagało wsparcia wszystkich krajów G7.

Czytaj więcej

Koniec Rosnieftu w Niemczech. Berlin przejmie majątek Rosjan

Kolejnym wyzwaniem jest znalezienie opcji zajęcia aktywów, która zmniejszyłaby wszelkie ryzyko dla euro. A jest co zajmować. Tylko w zeszłym roku zablokowane rosyjskie aktywa wygenerowały zyski na poziomie 4,8 miliarda dolarów.

W tym miesiącu szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stwierdziła, że ​​zyski z zamrożonych rosyjskich aktywów powinny zostać wykorzystane do sfinansowania dostaw sprzętu wojskowego na Ukrainę. Unia Europejska już pracuje na poziomie technicznym nad przejęciem zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego.

Finanse
Kłopoty z wyborem nowych władz PFR. Brakuje chętnych
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Finanse
Łatwiej o kredyty z EBI na obronność
Finanse
Tomasz Bursa, wiceprezes OPTI TFI: Lepsza szybka korekta
Finanse
Idą dopłaty, aktywa PPK w górę, mało uczestników
Finanse
Samorządy z trudem odzyskują długi od nierzetelnych mieszkańców