Chętnych do zakupu złota nie brakuje. Wchodzą nowe firmy

W niepewnym otoczeniu gospodarczym i przy wysokiej inflacji Polacy dostrzegli zalety złota. Rosnący popyt przyciągnął na ten rynek nowych graczy.

Publikacja: 31.03.2023 03:00

Chętnych do zakupu złota nie brakuje. Wchodzą nowe firmy

Foto: Adobe Stock

Jak wynika z szacunków dystrybutorów złota, w ubiegłym roku w Polsce zakupiono około 18 ton złota inwestycyjnego. Taki rezultat plasuje nasz kraj wśród pięciu państw z największą sprzedażą w Europie. Co ciekawe, sprzedaż osiągnęła wspomniany poziom mimo faktu, że 2022 rok notowania złota zakończyły rezultatem około 1,8 tys. dolarów za uncję, czyli przez rok utrzymały się na tym samym poziomie.

– Ostatnie dwa–trzy lata to ogromny wzrost rynku, bo coraz więcej Polaków kupuje złoto inwestycyjne. W ubiegłym roku w naszym kraju sprzedało się ponad 19 ton złota. Warto dodać, że od ponad roku więcej sprzedaje się produktów o małej gramaturze, które łatwo sprzedać na całym świecie albo wymienić na produkty codziennego użytku, jeśli będzie taka konieczność – komentuje dla „Rzeczpospolitej” Adam Stroniawski, odpowiedzialny za sprzedaż w Mennicy Skarbowej, która w ubiegłym roku sprzedała ponad 5 ton złota.

Czytaj więcej

Oprocentowanie kredytów frankowych będzie rosło

Wysokie wolumeny sprzedaży powodują, że na rynek wkraczają znane marki jak np. Apart. Pewne analizy w tym kierunku czyni też KGHM. – Mennica.apart.pl to projekt, który był odpowiedzią na potrzeby rynku. Od dłuższego czasu obserwowaliśmy ogromne zainteresowanie złotem inwestycyjnym wśród naszych klientów. Pierwszy sygnał wzmożonego popytu na ten kruszec pojawił się w pandemii. Wówczas oferowaliśmy złoto jedynie w formie biżuterii – zaobserwowaliśmy znaczący wzrost sprzedaży właśnie biżuterii ze złota. Kolejne miesiące, które przyniosły m.in. wojnę w Ukrainie, trwający kryzys ekonomiczny i osłabienie zaufania do tradycyjnych form oszczędzania, spotęgowały jeszcze bardziej ten trend – dodaje Michał Stawecki, odpowiedzialny za marketing w Aparcie.

Od początku roku notowania uncji złota wzrosły o 8,6 proc., oscylując wokół ważnego poziomu 2 tys. dolarów, a kupujący zyskali kolejny pozytywny impuls: potencjalny kryzys bankowy. To w połączeniu z rosnącą konkurencją powoduje, że na rynku obecnie widać znaczną konkurencję cenową. – Wiele nowych firm walczy o miejsce na rynku ceną. Przed zakupem warto więc sprawdzić, u jakiego dostawcy kupujemy złoto, czy oferuje kruszec w ciągu 24 godzin, a nie za dwa–trzy tygodnie, jak często się zdarza. Będziemy chcieli utrzymać naszą pozycję na rynku poprzez rozwój stacjonarnej i internetowej sieci sprzedaży. Planujemy także kampanie marketingowe, które jeszcze bardziej wzmocnią naszą markę – uzupełnia Stroniawski.

Podobne plany ma również Apart, który – póki co – dysponuje ośmioma punktami stacjonarnymi sprzedaży złota inwestycyjnego. – Cały czas poszukujemy też nowych możliwości w zakresie poszerzenia oferty oraz usprawnienia naszej platformy e-commerce – podkreśla Stawecki.

Eksperci zauważają, że potencjalny kryzys bankowy będzie podtrzymywał wyższe zainteresowanie złotem. Kolejnym impulsem do zwyżek może być zakończenie podwyżek stóp procentowych przez Fed, które mogą spowodować spadek wartości dolara. – Jeśli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, to zarówno inflacja, jak i niepewność polityczna na świecie wpłyną na wzrost notowań. Ale jeśli na przykład ostatnie zamieszanie na rynku bankowym będzie się rozszerzać, to ten wzrost będzie jeszcze większy – podsumował dyrektor sprzedaży Mennicy Skarbowej.

Finanse
Glapiński: Nikt nie powinien mówić ludziom jak żyć, że muszą jeździć rowerami
Finanse
Metale szlachetne mogą zyskiwać na wartości. Co z dolarem?
Finanse
W płatnościach rewolucja, ale Polacy i tak wolą gotówkę
Finanse
Lira tanieje i tanieć nie przestanie. Urlop w Turcji za grosze?
Finanse
Inwestorzy znów wierzą w złotego