Udana emisja papierów dwuletnich w maju wywindowała statystyki rządowego długu do kolejnego rekordowego poziomu. Ministerstwo Finansów winne jest w sumie wierzycielom 743 mld zł. Zadłużenie Skarbu Państwa wzrosło przez pierwsze pięć miesięcy roku o 41,1 mld zł. Dla porównania – przyrost długu w całym 2010 r. sięgnął 70,3 mld zł.

W maju polskie papiery kupowała głównie zagranica. Zaangażowanie zagranicznych funduszy w obligacje i bony przekroczyło pierwszy raz 152 mld zł, i stanowiło już 28 proc. całego rynkowego długu. Spadło równocześnie zaangażowanie krajowych banków - na koniec maja miały one w portfelach papiery za 126,3 mld zł, wobec 134,1 mld zł miesiąc wcześniej. To poziom najniższy od listopada 2008 r.

Maj pokazał, że najważniejszym instrumentem z punktu widzenia finansowania potrzeb pożyczkowych stały się zerokuponowe „dwulatki", które zdetronizowały najpopularniejsze dotąd papiery pięcioletnie. Na koniec miesiąca w rękach inwestorów znajdowały się obligacje dwuletnie za 126,8 mld zł.

Zadłużenie zagraniczne Skarbu Państwa wzrosło o 2,7 mld zł, do 199,6 mld zł. To efekt emisji obligacji imiennych na rynku niemieckim.