Podatki będzie można płacić kryptowalutą od początku 2018 roku.

Chiasso, położona najbardziej na południe Szwajcarii miejscowość, nie jest jednak pierwszym regionem w tym kraju, który zdecydował się już na taki krok. W zeszłym roku władze miasta Zug, stolicy kantonu o tej samej nazwie, zdecydowało, że podatki można płacić także w kryptowalucie.

Od 1 lipca 2016 r. z tytułu podatków na konto tamtejszego ratusza wpłynęło już ponad 40 płatności w postaci bitcoinów, co znacząco przerosło założenia władz kantonu.

Program wdrażany w Chiasso zakłada akceptację płatności podatkowych w bitcoinach do wysokości równowartości 250 franków szwajcarskich (ok. 930 zł). W Zug akceptowane są płatności do równowartości 200 franków w bitcoinach. Władze Chiasso prowadziły wielomiesięczne konsultacje z lokalnymi firmami operującymi w sektorze kryptowalut i szerzej pojętej technologii łańcucha bloków, zanim zdecydowały się na ten krok.

W ostatnich kilku miesiącach w Chiasso swoje siedziby otworzyło 8 firm z sektora kryptowalutowego. Prowadzone są też rozmowy z kolejnymi zainteresowanymi.

Bitcoin to kryptowaluta wprowadzona w 2009 roku - niezależna od banków, rządów i instytucji. Istnieje jedynie w świecie wirtualnym, stąd nazywany jest często walutą internetu.

Bitmonety mogą zostać zapisane na komputerze osobistym w formie pliku portfela lub przetrzymywane w prowadzonym przez osoby trzecie zewnętrznym serwisie zajmującym się przechowywaniem takich portfeli. W każdym z tych przypadków bitcoiny mogą zostać przesłane do innej osoby przez Internet do dowolnego posiadacza adresu bitcoin. Każdy bitcoin dzieli się na 100 000 000 mniejszych jednostek, zwanych satoshi.