„Solid Gold” to political fiction. Historia dochodzenia, jakie prowadzi CBŚ próbując rozpracować grupę przestępców budujących piramidę finansową. Postępujące śledztwo zatacza coraz szersze kręgi, ujawniając powiązania świata biznesu, służb i zorganizowanej mafii.

— Wydarzenia na Wybrzeżu związane z Amber Gold były tylko pretekstem do stworzenia scenariusza. W filmie jest parabank bazujący na naiwności Polaków, ale akcja jest całkowicie fikcyjna. I uniwersalna — mówił „Rzeczpospolitej” Bromski.

O filmie było już głośno, gdy producent i twórcy nie zgodzili się na wprowadzenie filmu do regularnej dystrybucji przed wyborami, chcą uniknąć wykorzystania „Solid Gold” w kampanii wyborczej.

Teraz, podczas festiwalu gdyńskiego, wszystkie planowane pokazy tego filmu, które miały zacząć się od jutra, zostały odwołane. Osoby, które kupiły bilety, otrzymają zwrot pieniędzy. Mogą też przepisać bilet na inny seans. Rezerwacje dokonane w ramach akredytacji zostały unieważnione.

Jak to możliwe, że film zakwalifikowany do rywalizacji o Złote Lwy w drugim dniu trwania festiwalu zostaje wycofany? Jak dowiaduje się „Rzeczpospolita” na udział filmu w konkursie gdyńskim nie wyraził zgody jego koproducent - Telewizja Polska.

— TVP zażądało od reżysera skrócenia filmu o 20 minut — powiedział „Rzeczpospolitej” producent Michał Kwieciński z Akson Studio. — Jacek Bromski dokonał skrótu o 5 minut i podczas kolaudacji, która odbyła się 12 września, TVP nie przyjęła filmu.

Specjalne oświadczenie wydał Jacek Bromski:

„Z ogromnym zaskoczeniem przyjąłem informację o wycofaniu mojego filmu z Konkursu Głównego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni na wniosek koproducenta filmu TVP SA, skierowany do dyrekcji Festiwalu.

Dziwi mnie to tym bardziej, że przedstawiciel TVP SA uczestniczył w selekcji filmów na posiedzeniu Komitetu Organizacyjnego w dniu 9 lipca 2019, głosując za przyjęciem „Solid Gold” do Konkursu Głównego.

Autopromocja
LOGISTYKA.RP.PL

Branża, która napędza polską gospodarkę

CZYTAJ WIĘCEJ

Rozumiem, że skoro nie wyraziłem i nadal nie wyrażam zgody na przemontowanie filmu i jego propagandowe wykorzystanie przed wyborami, TVP SA wywarło nacisk na producenta filmu, aby wycofać mój film ze wszystkich zaplanowanych pokazów festiwalowych, także z tych, na które bilety zostały już sprzedane. Bardzo żałuję, że festiwalowa publiczność nie będzie mogła zobaczyć filmu w nieocenzurowanej wersji”.