Inwestorzy szukający lokalu użytkowego przy głównej ulicy lub w ciągu handlowym nie mają zbyt dużego wyboru — podaż takich ofert, zwykle z rynku wtórnego od kilku lat jest skromna i stabilna. W tym sektorze popyt przeważa nad podażą, co przy obecnych kłopotach na rynku nieruchomości, jest niezwykłe. Dlaczego? — Jest to stabilna i rentowna inwestycja. Wynajem takich lokali daje czasem wyższą niż dziesięcioprocentową rentowność, a pozbycie się nierzetelnego najemcy nie nastręcza tylu problemów co najem lokali mieszkalnych — tłumaczy Maria Hilmantel, dyrektor działu nieruchomości komercyjnych Metrohouse & Partnerzy.
Stabilny dochód
Najwięcej lokali użytkowych jest do wzięcia na rynku pierwotnym, w nowych osiedlach mieszkaniowych, w miastach gdzie w ostatnich latach powstawało najwięcej osiedli — Wraz z ożywieniem działalności deweloperów na rynku mieszkaniowym oraz komercyjnym wzrosła liczba nowych inwestycji, które oferują lokale usługowe. Największy wybór jest na rynku warszawskim, wrocławskim oraz krakowskim — wylicza Katarzyna Kwiatkowska, właścicielka firmy K&G Partners.
Jednak, jak zauważa Maria Hilmantel, większość deweloperów, przy planowaniu inwestycji, poświęca mało uwagi pomieszczeniom użytkowym oraz nie ma pomysłu na zachęty dla inwestorów, licząc, że lokale znajdą nabywców pomimo braku możliwości parkowania, czy przeszacowanej ceny i.... często doznaje rozczarowania. - Lokale sprzedawane są wtedy z trudem i często już po oddaniu inwestycji do użytkowania — tłumaczy Maria Hilmantel.
W serwisie Szybko.pl aktualnie jest ok. 16,5 tys. ofert sprzedaży nieruchomości komercyjnych. Miesięcznie, jak wylicza Marta Kosińska z Szybko.pl, pojawia się ok. 3 tys. nowych ogłoszeń. — Dominują powierzchnie usługowe i biurowe, stanowią odpowiednio 46 i 31 proc. wszystkich lokali wystawionych na sprzedaż. Można kupić zarówno niewielkie pomieszczenie o pow. 20 mkw. jak i duże powierzchnie do 1 tys. mkw. — wylicza Kosińska.
Inwestorzy są skoncentrowani na pow. 70 — 200 mkw., głównie w dobrych lokalizacjach, z dużym natężeniem ruchu pieszego, na parterach budynków, w pomieszczeniach dostępnych bezpośrednio z ulicy. — Takie lokale gwarantują szybki wynajem oraz uzyskanie dobrej stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału. Umowy najmu podpisywane są na długi okres – 5 lub nawet 10 lat, co oznacza stabilny przychód. Natomiast oferty w gorszych lokalizacjach dają większą możliwość negocjacji ceny sprzedaży. Trudniej je będzie jednak potem odsprzedać — opowiada Katarzyna Kwiatkowska.