Do bezgotówkowego pobierania świadczeń zachęca seniorów także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zwycięzcą konkursu zorganizowanego przez ZUS jest BPH.
– Seniorzy chętnie i aktywnie korzystają z usług bankowych, w tym z kart płatniczych. Pod tym względem nie różnią się znacząco od młodszych klientów – mówi Maciej Pieczkowski, dyrektor departamentu produktów detalicznych BPH.
Z danych banku wynika, że aktywacji karty debetowej dokonało niemal 90 proc. osób, które założyły Kapitalne Konto dla Klientów ZUS, a ponad 70 proc. aktywnie jej używa. Teraz bank promuje zwycięskie konto. Klienci w wieku 55+ pobierający świadczenia z ZUS przez dwa lata nie będą płacić za prowadzenie rachunku, mają darmowe przelewy, stałe zlecenia, i to nie tylko realizując je w oddziale, ale i przez telefon oraz internet. Mogą też liczyć na darmowe wydawanie i wznawianie kar, brak opłat za wypłaty w bankomatach oraz na pakiet assistance (domowy, samochodowy i medyczny). Bank oferuje też 5 proc. zwrotu za płatności kartą w aptece (do 30 zł miesięcznie).
BZ WBK ma Konto Aktywni 50, które, jak zapewnia Elżbieta Grodzicka, menedżer z zespołu kont i produktów rozliczeniowych, cieszy się dużym powodzeniem. Bank nie określa ani granicy wieku, ani minimalnych wpływów. Jeśli wynoszą co najmniej 1 tys. zł miesięcznie, rachunek jest darmowy. Bank nie pobiera opłat za wypłaty kartą Visa Elektron Aktywni 50+ ze wszystkich bankomatów w Polsce. Właściciele rachunków mają darmowe ubezpieczenie Medical Assistance z całodobową pomocą medyczną w nagłych przypadkach.
– Mogą liczyć na wizytę lekarza pierwszego kontaktu w domu cztery razy w roku ubezpieczeniowym, tyle samo wizyt pielęgniarki, transport medyczny, pomoc psychologa, dostawę środków opatrunkowych lub sprzętu medyczno-rehabilitacyjnego – wylicza Elżbieta Grodzicka.