Wskaźniki stanu ukraińskiej gospodarki nie napawają optymizmem. Prognozyspadku tamtejszego PKB na 2009 r. są szacowane na 10-15 procent. Wartość hrywny w okresie od października ub.r. do lutegospadła o 60 procent.

Wskaźnik inflacji sięgnął 22 proc. Szef rady Narodowego Banku Ukrainy (NBU) Petro Poroszenko obecny podczas dyskusji zaznaczył, że strategia ukraińskich władz w polityce monetarnej, budżetowej i socjalnej nie dała oczekiwanych efektów w walce z kryzysem.

Deficyt budżetowy Ukrainy przekroczył 10 proc. PKB, a tamtejsze bankistraciły płynność i stabilnych wierzycieli. - Przed kryzysem ukraińskierezerwy złota i waluty były szacowane na 38 mld dolarów. Dziś spadły do 13 mld dolarów, a na rachunku Skarbu Państwa pozostało zaledwie 2 mlddolarów. Gdyby władze w Kijowie zareagowały na kryzys szybko i solidarnie, jego skutki byłyby mniejsze - zaznaczył Poroszenko.

Zdaniem Poroszenki, pierwszym krokiem Ukrainy w walce z destabilizacją powinno być staranie o kredyt Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Drugim - znaczące ograniczenie socjalnych wydatków. - Monetarna polityka powinna być skierowana przede wszystkim na zagwarantowanie stabilności systemu bankowego. Ukraińcy stracili zaufanie do instytucji finansowych.

Chcemy to zmienić. Nie wykluczamy możliwości emisji niskooprocentowanychcertyfikatów Narodowego Banku Ukrainy dla tych, którzy nie chcą lokowaćpieniędzy w komercyjnych bankach. Pieniądze społeczeństwa powinny pracować na gospodarkę.

Według różnych szacunków, Ukraińcy posiadają w domach od 30do 50 mld dolarów. Środki te mogłyby pomóc krajowi wyjść z kryzysu -powiedział "Rz" Petro Poroszenko.

- Stabilizacja banków na ukraińskim rynku nie jest taka zła - uspokajał z kolei Bernhard Felderer, szef Instytutu Studiów Zaawansowanych w Austrii.

- W 2008 roku dochód Raiffeisen Banku na rynku ukraińskim sięgnął miliarda dolarów. Jeśli w wyniku kryzysu instytucja straci nawet 20 procent zysku, jej pozycja nie zostanie zagrożona - przekonywał. Zdaniem analityków w Kijowie, w dobie kryzysu ukraińscy klienci chętniej powierzają pieniądze bankom z zachodnim kapitałem, stąd spokój Felderera o pozycję Raiffeisen Banku.

Autopromocja
CYFROWA.RP.PL

Jak cyfrowa rewolucja wpływa na biznes i życie codzienne

CZYTAJ WIĘCEJ

Augustyn Kubik, podsekretarz stanu w polskim Ministerstwie RozwojuRegionalnego mówił Ukraińcom, jakie kroki podjęła Polska w walce zkryzysem. - Poparcie dla deficytu na możliwie najniższym poziomie, gwarancja dla depozytów bankowych, przyjęcie przepisów o płynności systemu bankowego. Rząd planuje także indeksację emerytur i pensji - wyliczał Kublik.

Jelena Hoffmann z Forum Niemcy-Ukraina podkreśliła, że kluczem w walce zkryzysem jest szybka reakcja władz. - Niemiecki rząd w pierwszejkolejności poparł system bankowy, by zapobiec panice wśród społeczeństwa.

Na wsparcie inwestycji i kredytowania dla przedsiębiorców gabinetprzeznaczył 32 mld euro - dodała Hoffmann.