Więcej informacji finansowych, mniejsze ryzyko dla banku

Forma prawna działalności gospodarczej, a zwłaszcza sposób prowadzenia księgowości mają znaczenie przy ocenie zdolności kredytowej firmy. Im finanse bardziej przejrzyste, tym bank może być skłonny pożyczyć więcej

Publikacja: 14.04.2011 01:26

Podstawą przy udzielaniu kredytów przedsiębiorstwom jest możliwie jak najdokładniejsze sprawdzenie przyszłej zdolności do obsługi zadłużenia. W przypadku kredytów inwestycyjnych bardzo ważna jest również ocena przedsięwzięcia, które ma być sfinansowane. Oczywiście, im bank ma więcej informacji na temat firmy, tym wnikliwiej może ją prześwietlić.

Trudno więc się dziwić, że przedsiębiorstwa prowadzące pełną księgowość, mogące okazać bilans, rachunek wyników, mogą liczyć na pozyskanie większych środków niż firmy z uproszczoną księgowością. Z punktu widzenia banku pożyczanie im pieniędzy jest po prostu bezpieczniejsze. Dodatkowym argumentem przemawiającym za firmą jest dłuższy,

najlepiej kilkuletni okres współpracy z daną instytucją. Obserwacja przepływów finansowych przechodzących przez rachunek dostarcza cennej wiedzy na temat przedsiębiorstwa.

Ostatecznie o wybranej formie kredytowania decydują potrzeby firmy. Im przedsiębiorstwo jest większe, forma prawna bardziej skomplikowana, tym na ogół potrzeby pożyczkowe mocniej rozbudowane.

W BNP Paribas Fortis każda firma może liczyć na kredyt obrotowy i inwestycyjny. Kredyty obrotowe udzielane są na działalność bieżącą, inwestycyjne zaś na konkretne przedsięwzięcia. Finansowanie dostępne jest dla zdecydowanej większości przedsiębiorstw niezależnie od ich formy prawnej. Ograniczenia dotyczą tylko niektórych branż.

Znaczenie może mieć natomiast rodzaj prowadzonej księgowości. Na przykład firmom rozliczającym się w formie ryczałtu i karty podatkowej proponowane są przede wszystkim karty kredytowe.

Lukas Bank także nie uzależnia przyznania kredytu od formy prawnej działalności gospodarczej. Wyjątkiem jest kredyt samochodowy. Jest on udzielany tylko osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą. Spółki osobowe oraz kapitałowe chcące kupić pojazd mogą się ubiegać o finansowanie kredytem inwestycyjnym.

W DnB Nord kredyt otrzyma wyłącznie firma mogąca się wykazać pełną księgowością.

Zdarza się, że forma prawna firmy ma wpływ na wymagania dotyczące czasu prowadzenia działalności gospodarczej. Na przykład w Meritum Banku kredyt Biznes Hipoteka kierowany jest do przedsiębiorstw, które już działają na rynku od pewnego czasu. W przypadku osób fizycznych, spółek cywilnych, jawnych i partnerskich wymagany okres to co najmniej sześć miesięcy, a w przypadku spółek komandytowych, komandytowo-akcyjnych, spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjnych – 12 miesięcy.

Forma prawna nie ma bezpośredniego znaczenia dla wysokości opłat i prowizji oraz oprocentowania. Parametry te są najczęściej indywidualnie ustalane z przedsiębiorcą. Jednak spółki kapitałowe zazwyczaj zaciągają wyższe kredyty i dlatego mają silniejszą pozycję w negocjacjach cenowych z bankiem.

Udzielenie kredytu większym spółkom wymaga głębszej analizy. Konieczna jest wtedy większa ilość dokumentów (np. dotyczących wspólników spółek osobowych).

To, jakich dokumentów zażąda bank, wynika ze sposobu rejestracji działalności gospodarczej oraz rozliczeń z urzędem skarbowym. Na przykład osoba fizyczna prowadząca działalność załącza do wniosku kredytowego kopię zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, a spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – odpis z Krajowego Rejestru Sądowego. Wspólnicy spółki cywilnej składają do urzędu skarbowego rozliczenie roczne PIT, spółki kapitałowe – CIT. Dlatego tych pierwszych bank prosi o kopię PIT, drugich o kopię CIT.

6 miesięcy

w niektórych bankach to minimalny okres prowadzenia działalności przez osobę fizyczną ubiegającą się o kredyt

Podmioty prowadzące podatkową księgę przychodów i rozchodów muszą przedstawić bankowi wyciąg z tej ewidencji, natomiast przedsiębiorstwa sporządzające bilans oraz rachunek zysków  i strat – kopie tych dokumentów.

W niektórych bankach oferta kredytowa różni się w zależności od rodzaju prowadzonej księgowości.

Tak jest na przykład w Banku BGŻ. Firma niepodlegająca ustawie o rachunkowości może dostać Kredyt Ekspres Linia (w rachunku bieżącym, przyznawany na zasadach uproszczonych) do kwoty 250 tys. zł, natomiast firma podlegająca tej ustawie – do wysokości 500 tys. zł. W pozostałych produktach kredytowych wysokość pożyczanych sum zawsze jest ustalana indywidualnie. Dwa produkty: pożyczka pieniężna oraz kredyt inwestycyjny standardowy są przeznaczone tylko dla firm niepodlegających ustawie o rachunkowości

Rozróżnienie takie stosuje także Bank Pekao. Dotyczy to kredytu w rachunku bieżącym dla firm zaliczanych do segmentu małych (przychody powyżej 1,5 mln zł) oraz dla mikrofirm  (przychody poniżej 1,5 mln zł). Mała firma otrzyma kredyt w rachunku w wysokości do 20 proc. przychodów ze sprzedaży za ostatni rok obrotowy, natomiast mikrofirma prowadząca pełną rachunkowość –  do 10 proc. przychodów.

Z kolei limit debetowy przysługuje tylko mikroprzedsiębiorstwom prowadzącym uproszczoną rachunkowość.

Pod rozwagę przyszłego przedsiębiorcy

Przy wyborze formy działalności należy brać pod uwagę przede wszystkim:

- pożądane formy opodatkowania,

- rodzaj i rozmiary planowanej działalności,

- źródła kapitału mającego finansować działalność w początkowej fazie,

- łatwość i możliwość późniejszych przekształceń,

- sposób dysponowania środkami z działalności,

- rodzaj księgowości.

 

Formy prawne działalności gospodarczej

- spółka jawna

nie ma osobowości prawnej, tworzona jest zazwyczaj przez niewielką liczbę wspólników darzących się wzajemnie zaufaniem; wspólnicy odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki;

- spółka partnerska

to specyficzna forma służąca wyłącznie do wykonywania wolnych zawodów; spółkę taką mogą założyć tylko osoby fizyczne, może być ona zawiązana w celu wykonywania więcej niż jednego wolnego zawodu (chyba że odrębna ustawa stanowi inaczej); umowa spółki może przewidywać, że jeden albo większa liczba partnerów godzą się na ponoszenie odpowiedzialności tak jak wspólnik spółki jawnej;

- spółka komandytowa

to korzystna forma współdziałania jednostek o zróżnicowanym kapitale, umożliwia wspólnikom dogodne ukształtowanie odpowiedzialności za zobowiązania spółki oraz za prowadzenie jej spraw; wobec wierzycieli co najmniej jeden wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia (komplementariusz), natomiast odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona;

- spółka komandytowo-akcyjna

odpowiednia forma dla przedsiębiorców, którzy zamierzają dokapitalizować swoją firmę, a obawiają się wrogiego przejęcia; wobec wierzycieli co najmniej jeden wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia (komplementariusz) i co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem;

- spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

to popularna spółka kapitałowa, może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym celu prawnie dopuszczalnym (chyba że ustawa stanowi inaczej); kapitał zakładowy spółki powinien wynosić co najmniej 5 tys. zł; za zobowiązania spółka z o.o. odpowiada swoim majątkiem; natomiast jeśli chodzi o członków zarządu, to mogą oni odpowiadać solidarnie za zobowiązania spółki tylko wtedy, gdy egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna (odpowiedzialność subsydiarna);

- spółka akcyjna

najbardziej złożona forma spółki handlowej, przeznaczona do prowadzenia średnich i dużych przedsiębiorstw, wymaga zaangażowania dużego kapitału; zawiązać spółkę akcyjną może jedna albo więcej osób; kapitał zakładowy spółki powinien wynosić co najmniej 100 tys. zł;

- spółka cywilna

prosta forma organizacji działalności gospodarczej oparta na wzajemnym zaufaniu wspólników; każdy ze wspólników ma wpływ na podejmowanie decyzji, prowadzenie i reprezentowanie spółki; wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług; domniemywa się, że wkłady wspólników mają jednakową wartość;

- indywidualna działalność gospodarcza

to jedna z najprostszych i najtańszych form prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek; koszty założenia i prowadzenia działalności są niskie; możliwe są wszystkie formy opodatkowania; za zobowiązania odpowiada się całym swoim majątkiem.

Opinia

Marcin Wiczuk, zastępca dyrektora regionu ds. małych i średnich przedsiębiorstw w BNP Paribas Fortis

W ostatnich latach obserwujemy znaczną zmianę w polityce kredytowej banków i w ich podejściu do oceny zdolności kredytowej przedsiębiorstw. Elementami determinującymi możliwość uzyskania kredytu bankowego są zarówno forma prawna prowadzonej działalności, jak i rodzaj księgowości. Bank szacuje zdolność firmy do obsługi zadłużenia na podstawie dokumentów obrazujących jej kondycję finansową. W procesie oceny ryzyka kredytowego opiera się na różnych dokumentach, w zależności od przychodów przedsiębiorstwa, jego formy prawnej oraz rodzaju księgowości.

W przypadku pełnej księgowości bank wymaga rachunku wyników oraz bilansu firmy, który obrazuje posiadane aktywa oraz źródła ich finansowania. Oba te dokumenty pozwalają precyzyjnie ocenić rentowność prowadzonego biznesu oraz ustalić bezpieczny poziom zadłużenia w stosunku do generowanej nadwyżki finansowej. Analiza bilansu dostarcza także informacji na temat płynności finansowej, zapotrzebowania na kapitał obrotowy, struktury finansowania, udziału długu w finansowaniu aktywów. Dla większości osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, dla spółek cywilnych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich charakterystyczna jest księgowość uproszczona. W jej przypadku banki opierają się na innych dokumentach finansowych, które w porównaniu z pełną księgowością nie przedstawiają już tak pełnego obrazu.

Możliwe formy opodatkowania

- Karta podatkowa to najprostsza forma rozliczeń, nie wymaga prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych, deklaracji o wysokości uzyskanego dochodu, wpłacania zaliczek na podatek dochodowy;

- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych podstawę opodatkowania stanowi przychód bez pomniejszania go o koszty uzyskania; podatnicy korzystający z tej formy opodatkowania są zobowiązani do prowadzenia ewidencji przychodów odrębnie za każdy rok podatkowy;

- Podatkowa księga przychodów i rozchodów umożliwia wybór między opodatkowaniem według skali podatkowej i stawką liniową; jest to dość skomplikowana forma rozliczeń, wymagająca orientacji w przepisach (zwłaszcza jeżeli chodzi o koszty);

- Księgowość pełna to najbardziej zaawansowana i sformalizowana forma ewidencji księgowej; koszty obsługi księgowej są jednak dość wysokie.

Podstawą przy udzielaniu kredytów przedsiębiorstwom jest możliwie jak najdokładniejsze sprawdzenie przyszłej zdolności do obsługi zadłużenia. W przypadku kredytów inwestycyjnych bardzo ważna jest również ocena przedsięwzięcia, które ma być sfinansowane. Oczywiście, im bank ma więcej informacji na temat firmy, tym wnikliwiej może ją prześwietlić.

Trudno więc się dziwić, że przedsiębiorstwa prowadzące pełną księgowość, mogące okazać bilans, rachunek wyników, mogą liczyć na pozyskanie większych środków niż firmy z uproszczoną księgowością. Z punktu widzenia banku pożyczanie im pieniędzy jest po prostu bezpieczniejsze. Dodatkowym argumentem przemawiającym za firmą jest dłuższy,

Pozostało 93% artykułu
Ekonomia
Gaz może efektywnie wspierać zmianę miksu energetycznego
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Ekonomia
Fundusze Europejskie kluczowe dla innowacyjnych firm
Ekonomia
Energetyka przyszłości wymaga długoterminowych planów
Ekonomia
Technologia zmieni oblicze banków, ale będą one potrzebne klientom
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Ekonomia
Czy Polska ma szansę postawić na nogi obronę Europy