Ocena funduszu Aviva Investors Stabilnego Inwestowania. Rating wydany przez firmę Analizy Online

Aviva Investors Stabilnego Inwestowania ma za sobą niełatwy okres. Od początku 2014 r. sytuacja na krajowym rynku akcji nie sprzyjała inwestorom.

Publikacja: 11.12.2014 01:31

Aviva Investors Stabilnego Inwestowania ma za sobą niełatwy okres. Od początku 2014 r. sytuacja na k

Aviva Investors Stabilnego Inwestowania ma za sobą niełatwy okres. Od początku 2014 r. sytuacja na krajowym rynku akcji nie sprzyjała inwestorom.

Foto: Bloomberg

Sprawiło to, że zarządzający muszą teraz nadrabiać krótkoterminowe straty wobec konkurencji. Podobny scenariusz relatywnie słabszych wyników pojawiał się dotychczas tylko dwukrotnie: w 2008 r. oraz 2011 r. (okresy silnego spadku indeksów giełdowych). Biorąc pod uwagę, że początki funduszu sięgają 2002 r., należy to uznać za duży sukces.

Niewątpliwie przyczyniło się do tego efektywne zarządzanie częścią akcyjną, która, choć stanowi maksymalnie tylko 40 proc. aktywów, jest motorem napędowym wyników. Obok polskich akcji wpływ na wyniki mają także walory spółek zagranicznych. W połowie 2014 r. ich udział w akcyjnej części portfela wynosił ok. 18 proc., choć we wcześniejszych półroczach sięgał nawet ok. 30 proc.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Ekonomia
Witold M. Orłowski: Słodkie kłamstewka
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Ekonomia
Spadkobierca może nic nie dostać
Ekonomia
Jan Cipiur: Sztuczna inteligencja ustali ceny
Ekonomia
Polskie sieci mają już dosyć wojny cenowej między Lidlem i Biedronką
Ekonomia
Pierwsi nowi prezesi spółek mogą pojawić się szybko