Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 237

Jak czytamy, umowa między Iranem a Rosją została zawarta 6 października, kiedy wiceprezydent Iranu Mohammad Mokhber, dwaj wysocy rangą reprezentanci Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej oraz przedstawiciel Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego odwiedzili Moskwę w celu rozmów na temat dostaw broni.

- Rosjanie poprosili o więcej dronów i irańskie pociski balistyczne o lepszej celności, zwłaszcza te z rodziny pocisków Fateh i Zolfaghar - powiedział Reuterowi jeden z irańskich dyplomatów, który został poinformowany o przebiegu podróży.

Czytaj więcej

Ukraina chce zerwać stosunki dyplomatyczne z Iranem

Niewymieniony z nazwiska ani narodowości przedstawiciel świata Zachodu potwierdził Reuterowi, że Iran i Rosja zawarły porozumienie w sprawie dostaw pocisków balistycznych krótkiego zasięgu, w tym pocisków typu Zolfaghar, których zasięg operacyjny ma wynosić 700 km.

Irański dyplomata odrzucił sugestie przedstawicieli Zachodu, że dostawy naruszają rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2015 roku. - To, gdzie (pociski - red.) są używane, nie jest sprawą sprzedawcy. W odróżnieniu od Zachodu nie opowiadamy się po żadnej ze stron kryzysu ukraińskiego. Chcemy zakończenia kryzysu środkami dyplomatycznymi - powiedział.

Czytaj więcej

Seria zdjęć pokazuje skutki porannego ataku na Kijów

- Oni (Rosjanie) chcieli kupić setki naszych pocisków, nawet średniego zasięgu, ale powiedzieliśmy im, że możemy wkrótce wysłać kilkaset pożądanych przez nich pocisków ziemia-ziemia krótkiego zasięgu typu Zolfaghar i Fateh 110 - powiedział jeden z rozmówców Reutera, przedstawiony jako "urzędnik ds. bezpieczeństwa"

- Nie mogę podać dokładnego czasu, ale wkrótce, bardzo niedługo, (pociski) zostaną wysłane w ramach dwóch lub trzech dostaw - dodał.

W ostatnim czasie Ukraina informowała o fali przeprowadzonych przez Rosję ataków z użyciem irańskich dronów Shahed-136 (tzw. amunicji krążącej). Iran zaprzeczył, że dostarczył drony Rosji. Moskwa zaprzeczyła, że jej siły użyły irańskich dronów do ataku na Ukrainę.

Rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina, Dmitrij Pieskow, pytany na konferencji o to, czy Rosja używa dronów z Iranu na Ukrainie, odparł, że "Kreml nie ma takich informacji". - Rosyjski sprzęt jest używany, jak wiecie, z rosyjskimi nazwami. Wszystkie inne pytania należy kierować do Ministerstwa Obrony - powiedział.

Departament Stanu USA ocenił, że irańskie drony zostały użyte w poniedziałkowym ataku wojsk rosyjskich na Kijów.

Wcześniej o tym, że Iran może przekazać Rosji pociski balistyczne typu ziemia-ziemia informował nieoficjalnie "Washington Post". Według tego źródłą, Iran ma także wysłać kolejną, dużą partię dronów-kamikadze Shahed-136 do Rosji.

Czytaj więcej

Wybuchy w Kijowie. Ataki dronów, pod gruzami ludzie

Francja i Niemcy, kraje, które były stronami porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015. uważają, że nowe sankcje wobec Iranu za dostawy broni do Rosji są konieczne, a przekazywanie dronów-kamikadze Rosji należy traktować jako naruszenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa nr 2231.

- Pojawiające się informacje, że Iran dostarczył Rosji drony są motywowane politycznie i rozpowszechniane przez zachodnie media. Nie dostarczyliśmy broni żadnej ze stron uczestniczących w wojnie - oświadczył w poniedziałek Nasser Kanaani, rzecznik MSZ Iranu.

Ukraina może zerwać stosunki dyplomatyczne z Iranem. - Biorąc pod uwagę liczne zniszczenia spowodowane przez irańskie drony w infrastrukturze cywilnej Ukrainy, śmierć i cierpienia zadane naszemu narodowi, a także w związku z pojawieniem się doniesień o możliwej kontynuacji dostaw broni przez Iranu do Rosji, przedkładam prezydentowi Ukrainy propozycję zerwania stosunków dyplomatycznych z Iranem - oświadczył we wtorek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.