- Zachód nie chce włączyć Białorusi w proces osiągania porozumienia pomiędzy Federacją Rosyjską a Ukrainą - powiedział Hłaz.

Rzecznik MSZ Białorusi dodał, że Zachód "w sposób jasny nie zamierza" brać pod uwagę interesów Białorusi, tak jak są one postrzegane przez Mińsk.

- Jeśli chodzi o nasz udział, powiedziałbym, jako dyplomata, że jest zupełnie normalne, że jako suwerenne państwo, chcemy być brani pod uwagę w procesie tworzenia nowej architektury bezpieczeństwa. Rozmawiamy o tym teraz. Stąd nasza chęć (udziału w negocjacjach - red.) nie powinna być postrzegana jako coś dziwnego - stwierdził Hłaz.

Zachód nie chce włączyć Białorusi w proces osiągania porozumienia pomiędzy Federacją Rosyjską a Ukrainą

Anatolij Hłaz

Hłaz potwierdził też, że szef MSZ Białorusi, Władimir Makiej, wysłał nieupubliczniany list do przedstawicieli państw UE. O sprawie pisaliśmy w "Rzeczpospolitej".

Czytaj więcej

Reżim Łukaszenki proponuje UE dialog. Białoruska opozycja: To byłoby amoralne

Hłaz mówił też o dialogu z Polską. Jak przekonywał w procesie takiego dialogu "wiele kwestii bezpieczeństwa może zostać rozwiązanych".

- Prowadzimy dialog z Polską i - jak dotąd - byliśmy w stanie omówić i rozwiązać wiele palących problemów - przekonywał rzecznik MSZ Białorusi.

Hłaz dodał, że Białoruś chce kontynuować i dążyć do rozszerzenia dialogu z Polską.

- Chcemy używać dialogu jako głównego narzędzia. Jesteśmy za dialogiem. I to się nie zmieni - stwierdził.