Obywatel łatwiej sprawdzi, kto miał dostęp do jego PESEL

Od 30 maja na stronie gov.pl pojawią się nowe usługi. Pozwolą zweryfikować prawidłowość i kompletność naszych danych w rejestrach PESEL czy dowodów osobistych, a także ustalić, komu były one udostępniane.

Publikacja: 18.05.2023 07:31

Obywatel łatwiej sprawdzi, kto miał dostęp do jego PESEL

Foto: Adobe Stock

Prawo wglądu w swoje dane osobowe i ich ewentualnego uzupełnienia lub poprawienia gwarantuje już RODO. Dotyczy to także rejestrów publicznych. Dotychczas trzeba było się w tym celu udać do urzędu. Zgodnie z opublikowanym komunikatem ministra cyfryzacji (DzU z 16 maja 2023 r. poz. 927) od 30 maja przez portal gov.pl będzie można uzyskać wgląd to tych rejestrów zdalnie, bez żadnych opłat. Będzie też można dowiedzieć się, komu zostały udostępnione dane obywatela (lub jego dziecka) z tych dwóch wykazów. To szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdzie kradzież tożsamości staje się bardzo poważnym zagrożeniem.

Czytaj więcej

PESEL będzie można zastrzec w aplikacji mObywatel

Przez mObywatela będzie też można dokonać zameldowania na pobyt stały lub czasowy (dotyczy tylko obywateli polskich) oraz za darmo pobrać zaświadczenie o takim zameldowaniu. W podobny sposób będzie można też pobrać zaświadczenie z rejestru stanu cywilnego.

– Czasami jest potrzebne zaświadczenie o stanie cywilnym, np. do zawarcia małżeństwa. I teraz będzie je można pobrać z mObywatel.gov.pl i przesłać do urzędu. Idea jest taka, żeby dokument elektroniczny nie musiał być drukowany – mówi nam minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Dokumenty tego typu, zabezpieczone pieczęcią elektroniczną, będzie można wysłać w formie cyfrowej do urzędu. Możliwe będzie też pobranie zaświadczenia o danych zamieszczonych, jak i niewidniejących w rejestrze.

– Dane zamieszczone na zaświadczeniu obejmą to, co zostało wprowadzone do systemu i jeśli jakiś akt nie został wprowadzony, to dzięki pobranemu zaświadczeniu będziemy mogli to w szybki sposób ustalić i zgłosić brak. Urzędy stanu cywilnego na bieżąco przenoszą stare akty do systemu – dodaje minister Janusz Cieszyński.

Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
Prawo
„Komisja może wezwać każdego, nie tylko Tuska. I każdemu wyrządzić krzywdę”
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach