- Mieszka u mnie 4-osobowa rodzina z Ukrainy-mama z 4 letnim synkiem i córkami 17 i 18 lat.Przybyli po 24 lutego/ 6 marca/,mama pracuje,4-letni synek chodzi do przedszkola, jedna z córek uczy się w szkole branżowej zawodu fryzjera,a druga córka szuka pracy i kończy kurs na prawo jazdy.Chcąc zapewnić im choć chwilowe oderwanie się od skutków wojny,wykupiłem im 8-dniowy wyjazd na wczasy do Hiszpanii w okresie od 24 sierpnia do 1 września. Mama i pełnoletnia córka mają ukraińskie paszporty biometryczne/dowody osobiste/,a dwoje dzieci paszporty.Czy po zmianach w specustawie będą mogli wyjechać na urlop do Hiszpanii? - zapytał czytelnik.

Czytaj więcej

Restrykcje podróżnicze wobec obywateli Ukrainy

W przedstawionym stanie faktycznym, jeżeli obywatele Ukrainy nie posiadają – oprócz paszportu, dowodu osobistego - żadnego dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy (np. wizy), a jednocześnie został przekroczony 90 dniowy limit (liczony w okresie 180 dni) na poruszanie się po strefie Schengen, bardzo prawdopodobne, że ich powrót do Polski na wypadek kontroli granicznej będzie niemożliwy.

Polska Specustawa upoważnia jedynie do legalnego pobytu w Polsce bez konieczności uzyskiwania dodatkowych zezwoleń, ale nie upoważnia do poruszania się po strefie Schengen, po wykorzystaniu 90 dni pobytu bezwizowego. 

Powyższe stanowisko jest spójne z praktyką polskiej straży granicznej.

Autorka jest Associate w DLA Piper Giziński Kycia sp.k.

Oprac. o.s.