Reklama

Play nie wyłączy roamingu krajowego

Do 2025 r. klienci telekomu poza zasięgiem macierzystej sieci będą mogli logować się do sieci Orange. Ale nie w wypadku 5G.

Aktualizacja: 09.06.2021 06:09 Publikacja: 08.06.2021 21:00

Play nie wyłączy roamingu krajowego

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Gdy w 2018 r., pół roku po wejściu na warszawską giełdę, operator telekomunikacyjny Play ogłosił plan rozbudowy sieci własnych nadajników, ówczesny prezes tej firmy Joergen Bang-Jensen tłumaczył, że to po to, aby w 2020 r. użytkownicy operatora nie musieli korzystać z infrastruktury jego konkurentów. Ograniczając opłaty ponoszone na rzecz Plusa, Orange i T-Mobile, telekom miał na bieżąco więcej zarabiać, by wypłacać wysoką dywidendę. Z czasem termin wyłączenia roamingu krajowego przesunął się na 2021 r., a potem na 2022 r.

Tymczasem we wtorek rano P4, właściciel marki Play i Orange Polska ogłosiły, że przedłużają umowę o roamingu krajowym o kilka lat: do końca 2025 roku. Na mocy tej umowy klienci Playa będący poza zasięgiem jego sieci będą mogli korzystać z sieci 2G, 3G i 4G Orange. P4 zapłaci za to 300 mln zł.

Spytaliśmy P4 o powody zmiany podejścia oraz o to, czy prowadzi rozmowy o dalszej współpracy także z innymi operatorami. Umowa z operatorem sieci Plus wygasła z końcem grudnia 2019 r. W przyszłym roku wygasa kontrakt z T-Mobile. Play nie jest jednak skory, by dzielić się szczegółowymi wyjaśnieniami. W Plusie dowiedzieliśmy się, że rozmów nie ma.

– Odpowiednio dostosowujemy nasze podejście do roamingu krajowego, ale jesteśmy też pragmatyczni. Nawet biorąc pod uwagę wielkość i jakość naszej sieci, uznaliśmy, że przedłużenie współpracy z Orange w zakresie roamingu krajowego będzie korzystne dla klientów, ponieważ zapewnia im dodatkowy dostęp – przekazała nam Małgorzata Zakrzewska, dyrektor komunikacji w P4.

Konrad Księżopolski, szef analityków w Haitong Banku, nie wyklucza, że zmiana decyzji może wynikać z większego obciążenia sieci w czasie pandemii oraz z refarmingu pasma. Telekomy coraz większą jego ilość przeznaczają na internet. Zanim nie wprowadzą szeroko odpowiednich technologii pozwalających na rozmowy w 4G i 5G, refarming może odbywać się kosztem jakości usług głosowych.

Reklama
Reklama

Nie jest tajemnicą, że P4 i Orange negocjują również warunki dostępu do sieci światłowodowych pomarańczowego telekomu. Kiedy mogą się one zakończyć – nie zdradzają.

Biznes
Producenci napojów uciekają z systemu kaucyjnego
Biznes
Donald Trump traci cierpliwość. Nowe sankcje na Rosję na horyzoncie
Biznes
Gwarancje dla Ukrainy, AI ACT hamuje rozwój, zwrot Brukseli ws. aut spalinowych
Biznes
Polskie firmy chcą zamrożenia AI Act
Biznes
Nowe technologie nieodłączną częścią biznesu
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama