Palantir Technologies to spółka specjalizująca się w analizie danych. Założył ją w 2003 r. miliarder Peter Thiel, jeden z twórców serwisu płatniczego PayPal. Przez długi czas Palantir był jednak owiany tajemnicą, bowiem swoje usługi świadczy m.in. dla FBI, CIA czy Departamentu Obrony USA.

Więcej o działalności spółki inwestorzy dowiedzieli się kilka miesięcy temu za sprawą giełdowego debiutu. Firma wprowadziła akcje do obrotu na NYSE pod koniec września i od tego czasu notowania Palantira wzrosły o ponad 160 proc. Kapitalizacja wynosi blisko 37 mld dol.

Rosnąca wycena to efekt pozyskiwania nowych kontraktów, które przekładają się na wzrost sprzedaży. W trzecim kwartale Palantir wypracował 289,4 mln dol. przychodów, co oznacza wzrost o 52 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Wynik przewyższył oczekiwania analityków z Wall Street o 10 mln dol.

W trzecim kwartale firma pozyskała nowy kontrakt od US Army o wartości 91 mln dol., podpisała umowę z National Institutes of Health opiewającą na 36 mln dol. i odnowiła kontrakt z klientem z branży lotniczej za 300 mln dol.

Nie dziwi więc fakt, że inwestorzy interesują się Palantirem. Do akcjonariatu spółki dołączył niedawno znany inwestor i filantrop George Soros. Kontrolowany przez niego Soros Fund Management nabył 18,5 mln akcji. Transakcja była warta 175,3 mln dol. Obecnie ten pakiet na giełdzie to ponad 360 mln dol.

Na świecie niewiele firm ma szansę świadczyć swoje usługi dla amerykańskich agencji rządowych. Jednak jedną z takich spółek można znaleźć również na warszawskim parkiecie. Konkurentem Palantira znad Wisły jest DataWalk.

Polska spółka podpisała wiele umów w USA, a jedną z ostatnich jest wdrożonie jej platformy analitycznej w celu wsparcia działalności United States Department of Defense Office of Inspector General w zakresie dochodzeń związanych z niegospodarnością i nadużyciami we wszystkich sektorach sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych.