Anonimowy nabywca zapłacił za dzieło autorstwa artysty o pseudonimie Beeple 69346250 dolarów, czyli ponad 266 mln złotych - informuje Reuters. Dwutygodniowa licytacja rozpoczęła się od 100 dolarów.

Sprzedane za zawrotną sumę dzieło to grafika zatytułowana "Everydays: the first 5000 days" i jest zbiorem pierwszych pięciu tysięcy grafik, które artysta tworzył codziennie, począwszy 1 maja 2007 roku przez kolejne 13,5 roku. Grafiki zostały ułożone chronologicznie w estetycznie prezentujący się kolaż.

Grafika istnieje jako niewymienny token (NFT - Non-Fungible Token), nowy rodzaj aktywów cyfrowych w oparciu o technologię blockchain, który zyskał na popularności podczas pandemii, gdy fani i inwestorzy zaczęli wydawać ogromne sumy pieniędzy na przedmioty, które istnieją tylko w internecie, bez fizycznego odpowiednika.

Scott Winkelmann - Beeple

Scott Winkelmann - Beeple

AFP PHOTO / Courtesy of Scott Winkelmann

Autor dzieła to znany grafik Mike Winkelmann, tworzący pod pseudonimem Beeple. Jego profil na Instagramie @beeple_crap ma aktualnie 1,8 mln obserwujących. Tworzy sugestywne i wyraziste grafiki, także na aktualne tematy społeczne i polityczne. Tworzy filmy i grafiki dla celebrytów, takich jak Ariana Grande, Justin Bieber i Katy Perry, a także ekspozycje dla dużych marek jak Louis Vuitton, Nike czy Apple.

Na początku marca tego roku inne dzieło Beeple - 10-sekundowy klip "Crossroads" został sprzedany za 6,6 mln dolarów.