Zgodnie z zestawieniem raportem BCG najbardziej innowacyjną firmą na świecie jest Apple, przed Alphabet (Google) oraz Amazonem. Ogółem USA ma w zestawieniu 27 firm, o dwie więcej niż rok temu. Z kolei reprezentacja UE to 11 przedsiębiorstw co oznacza spadek o cztery w porównaniu do ubiegłorocznej edycji. Pięciu przedstawicieli mają Chiny, rok temu było ich sześciu. Są też cztery firmy japońskie oraz trzy koreańskie.

- Firmy innowacyjne lepiej radzą sobie ze skutkami pandemii, która jest też katalizatorem dla nowych projektów i rozwiązań. Obecnie to priorytet dla wielu firm - mówi Ramón Baeza, dyrektor zarządzający BCG i starszy partner oraz współautor raportu.

Czytaj także: Pfizer spodziewa się zarobić 15 mld dolarów na szczepionce

Oprócz 33 firm z zeszłego roku na liście 2021 znalazło się 12 firm, które powróciły do czołowej 50 po co najmniej rocznej nieobecności jak również pięć firm, które są nowe na liście. Podczas gdy firmy z branży technologicznej i oprogramowania nadal dominują, tegoroczny ranking przyniósł przełomowe wyniki firm farmaceutycznych, w której znalazło się dziewięć firm trzy razy więcej w 2020 r. Najwyżej z sektora notowany jest Pfizer, nigdy jeszcze branża nie była tak silnie w zestawieniu obsadzona.

Koncern Pfizer zajął miejsce 10, na 15 jest Merc, a 16 Novartis. Moderna o której zrobiło się głośno dopiero po odkryciu szczepionki jest na miejscu 42, a europejska AstraZeneca 49.

- W latach 2006-2016 prowadziły firmy z sektora dóbr konsumenckich, które później straciły swoją pozycję. Mocniej inwestowały w cięcie kosztów, ale to się zmieniło. Teraz oferują spersonalizowane oferty i branża znów ma się czym pochwalić – mówi Konstantinos Apostolatos, dyrektor zarządzający BCG i starszy partner. Autorzy raportu podkreślają np. zmiany w Inditex czy IKEA, które mocno zmieniły model działalności idąc mocno w kierunku gospodarki cyfrowej.

BCG podkreśla również, że Europa ma jeśli chodzi o innowacje strukturalną stratę do USA i Chin, co jest efektem zbyt lokalnej mentalności. Teoretycznie duży rynek jest jednak podzielony, a firmy niedoinwestowane co także jest efektem presji na wyniki krótkookresowe. Firma zauważa jednak iż czołowe europejskie firmy idą we właściwym kierunku jeśli chodzi o podejście do innowacji jak Robert Bosch czy Siemens.