Rejestracja na stronie TUI rozpocznie się w najbliższy poniedziałek, 19 kwietnia. I zgłosić się może każdy w wieku od 18 do 70 lat. W późniejszym terminie zostanie podana cena wyjazdu i jego dokładne daty i port, z którego planowany jest wylot.

TUI organizuje je wspólnie z tureckim przewoźnikiem wakacyjno-czarterowym Corendon, a przy tym projekcie współpracuje m.in. rząd holenderski. Dla TUI ma to być sprawdzian, czy w czasach niewygasłej jeszcze pandemii można zapewnić konsumentom bezpieczne wakacje.

To drugi taki europejski eksperyment. Pierwszy został zorganizowany kilka dni temu, także w Holandii z udziałem holenderskiego przewoźnika Transavia. Tam pasażerowie zaszczepieni i przetestowani, wybrani spośród 21 tys. chętnych, polecieli na tygodniowe wakacje na grecką wyspę Rodos.

Podróż grupy chętnych wybranych przez TUI została zaplanowana na początek maja. Ich wakacje potrwają 8 dni, podczas których zostaną zakwaterowani w 5-gwiazdkowym hotelu RIU Gran Canaria w ofercie all inclusive. Wszyscy muszą zobowiązać się tak podczas podróży i już na miejscu do przestrzegania reżimu sanitarnego, nosić maseczki i zachowywać dystans społeczny wszędzie tam, gdzie jest to wymagane. Nie będzie natomiast żadnych ograniczeń w poruszaniu się po wyspie. To krok do przodu w porównaniu z ofertą Transavii, bo tam uczestnicy wycieczki nie mieli prawa do wychodzenia poza hotel, w którym zostali zakwaterowani.

Arjan Kers, dyrektor generalny TUI Nederland nie ukrywa, że ten projekt jest wstępem do planów zapewnienia turystom bezpiecznych letnich wakacji. — Nie mamy co do tego wątpliwości. Chęci do wyjazdu na tegoroczne wakacje rosną z każdym dniem. Dlatego chcemy spróbować, czy w obecnych warunkach możliwie swobodne wakacje — powiedział.

W eksperymencie może wziąć udział 180 chętnych. Połowa z nich będzie gośćmi TUI, połowa Corendona. TUI jest odpowiedzialny za to, że wszyscy pasażerowie na pokładzie samolotu zostali wcześniej przetestowani na COVID-19 i mają wynik negatywny. Kryteria doboru pasażerów, mają zapewnić, że będą oni w różnych grupach wiekowych i różnych płci. Wiadomo już, że na liście wybranych nie znajdą się osoby z chorobami przewlekłymi.