Obraz "Versus Medici" powstał w 1982 roku, kiedy malarz miał zaledwie 22 lata. Płotno powstało po podróży malarza do Włoch i było inspirowane renesansową sztuką. Właściwie jest tryptykiem, składającym się z trzech płócien zestawionych razem.

Obraz od 1990 roku znajduje się w tej samej prywatnej kolekcji. Wcześniej należał do Stephane Janssena jednego z pierwszych mecenasów Basquiata .

Aukcja odbędzie się 12 maja tego roku w Nowym Jorku i będzie można ją śledzić na żywo online. W ramach tej samego wydarzenia na sprzedaż zostaną wystawione także dwa obrazy Willema de Kooninga, dwa płótna Davida Hockneya oraz jeden obraz Normana Lewisa oraz grafikę Banksy'ego.

W 2018 roku inny obraz tego malarza z 1982 roku "Bez tytułu" został sprzedany w Sotheby's za 110,5 mln dolarów. W marcu tego roku obraz "wojownik" został sprzedany na aukcji Christie's w Hongkongu za 41,8 mln dolarów.

Jean-Michel Basquiat był przedstawicielem stylu określanego jako neoekspresjonizmu. Jego ojciec pochodził z Haiti, a matka z Portoryko. Karierę zaczynał od tworzenia graffiti pod pseudonimem SAMO. W latach 80. XX w. zaczął się spotykać z mało wówczas znaną piosenkarką Madonną oraz zaprzyjaźnił się z Andym Warholem, z którym to stworzył ponad 100 obrazów. Basquiat zmarł w wieku zaledwie 27 lat w 1988 r. z powodu przedawkowania heroiny.

Jego obrazy to kompilacja sztuki afrykańskiej z ulicznym graffiti, napisami, elementami komiksów oraz archetypów kultury.