Pierwsze decyzje w sprawie budowy odkrywki w polu Szczerców podjęte były w 1979 r. W oparciu o nie przystąpiono do realizacji prac przygotowawczych udostępnienia złoża. Ówczesne założenia przewidywały budowę odkrywek o zdolności wydobywczej 12 mln ton/rok i uzyskanie pierwszego węgla w 1989 r. (równolegle miała powstać Elektrownia Osiny o mocy 6x360 megawatów). Kilkakrotne uruchamianie i wstrzymywanie budowy odkrywki Szczerców stanowiącej wówczas inwestycję centralną zakończyło się jej definitywnym zatrzymaniem w 1991 r.
Prace związane z ponownym uruchomieniem odkrywki Szczerców wznowiono w 1998 r. Upływ czasu i aktualne uwarunkowania oraz potrzeby spowodowały, że zwiększono jej zdolność wydobywczą na około 30 mln ton węgla rocznie. Po pracach przygotowawczych w 2002 r. ruszyły prace udostępniające. Teraz Szczerców da nareszcie pierwszy węgiel.
PGE Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów jest liderem polskiego górnictwa węgla brunatnego. Funkcjonuje od 1975 r. i jest największą kopalnią odkrywkową w Polsce i jedną z największych w Europie. Od 2007 r. należy do największej grupy energetycznej w Polsce – Polskiej Grupy Energetycznej. Bełchatowska kopalnia jest także największym pracodawcą w regionie łódzkim – zatrudnia prawie 8 tysięcy osób.
Zasoby pola Szczerców szacuje się na 620 mln ton. Obecnie eksploatowane jest pole Bełchatów z zasobami około 280 mln ton. Obok pola Szczerców natomiast możliwe jest jeszcze pozyskiwanie węgla ze złóż satelitarnych – np. oddalonego o 50 km od elektrowni Bełchatów Złoczewa, z zasobami szacowanymi na 485 mln ton.