Badanie rosyjsko-niemieckiej izby handlowej zostało przeprowadzone w maju i czerwcu 2021 roku wśród 1 tysiąca firm-członków izby. Autorzy zauważają, że tegoroczne wyniki badania były najbardziej pozytywne na przestrzeni kilku ostatnich latach.

"Prawie połowa badanych firm (47 proc.) ogłosiła zamiar zainwestowania w Rosji w przyszłym roku. Łączna kwota inwestycji zaplanowanych przez uczestników badania w ciągu najbliższych 12 miesięcy to 840 mln euro. Biorąc pod uwagę fakt, że w Rosji działa łącznie 3971 niemieckich firm, planowane inwestycje mogą sięgnąć kilku miliardów euro" – cytuje wyniki badania agencja Prime.

W podobnym badaniu przeprowadzonym latem 2020 roku wśród wszystkich firm-członków izby, poziom gotowości do inwestowania zadeklarowało 30 procent.

Niemiecki biznes planuje inwestycje w ciągu najbliższych 12 miesięcy, głównie w Moskwie, obwodzie moskiewskim i Sankt Petersburgu. W polu zainteresowania Niemców są też Kaługa, Krasnodar, Swierdłowsk i Lipieck.

Większość badanych firm wyraziła opinię, że sytuacja gospodarcza w Rosji poprawi się w drugiej połowie 2021 roku. Jednocześnie 54 proc. stwierdziło, że oczekuje niewielkiej poprawy, a 14 proc. - poprawy. Natomiast 21 proc. respondentów spodziewa się stagnacji, a 12 proc. uważa, że zmiany będą negatywne lub raczej negatywne.

"Nieco ponad połowa (51 proc.) niemieckich firm w Rosji planuje w najbliższym czasie zwiększyć liczbę swoich pracowników. W zeszłorocznym sondażu na lipiec 2020 tylko 13 proc. respondentów wyraziło taki zamiar. Tylko 3 proc. planuje zwolnienia, podczas gdy 45 proc. firm zamierza pozostawić liczbę pracowników bez zmian "- wynika z badania.

Największymi niemieckimi inwestorami w Rosji są m.in. Siemens, niemieckie sieci handlowe, energetyczni partnerzy Gazpromu - Wintershall i Uniper. Ten ostatni koncern niedawno ogłosił sprzedaż swoich rosyjskich aktywów.

Unipro - rosyjska spółka zależna koncernu, ma w Rosji pięć elektrowni gazowych i węglowych o mocy 11,2 gigawatów, pokrywających około 4 proc. całkowitego zużycia energii elektrycznej w Rosji.

Decyzja o sprzedaży wysoko emisyjnych rosyjskich elektrowni już zapadła. Uniper prowadził negocjacje z państwowym rosyjskim gigantem energetycznym InterRAO, ale wobec braku porozumienia co do ceny, szuka innych nabywców.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Od lat podczas corocznych spotkań Władimira Putina z inwestorami zagranicznymi, niemieccy przedsiębiorcy domagają się ukrócenia korupcji, biurokracji i zapewnienia stabilności polityki fiskalnej. Putin obiecuje poprawę i na słowach się kończy.

Pomimo to Niemcy od 30 lat pozostają najwierniejszymi zagranicznymi inwestorami w Rosji.