To kolejna odsłona sporu między biznesem a polskimi władzami o uchwaloną przez PiS we wrześniu 2023 roku tzw. „Aptekę dla Aptekarza 2.0”. Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy o prawie farmaceutycznym wprowadziła zakaz prowadzenia aptek podmiotom innym niż farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu bądź spółka jawna lub spółka partnerska, której przedmiotem działalności jest wyłącznie prowadzenie aptek, i w której wspólnikami (partnerami) są wyłącznie farmaceuci.

Właściciel Gemini skarży Polskę. Żąda zmian w prawie farmaceutycznym

Zmiany w przepisach farmaceutycznych były ostro krytykowane przez wielu przedsiębiorców. Nie spodobały się również amerykańskiemu funduszowi private equity Warburg Pincus, właścicielowi Gemini – jednej z największych sieci aptek w Polsce. Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, Amerykanie wszczęli spór na podstawie traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych między Polską a USA.

Czytaj więcej

Farmaceuta za 50 zł wyda tabletkę "dzień po". Jest projekt rozporządzenia

Warburg Pincus już wcześniej, w sierpniu 2023 r., zgłaszał rządowi Mateusza Morawieckiego obiekcje do „Apteki dla Aptekarza 2.0”, ale nie został wysłuchany. Teraz amerykański fundusz grozi Polsce złożeniem skargi do międzynarodowego trybunału arbitrażowego. Informację tę potwierdzili portalowi przedstawiciele Gemini Polska oraz Ministerstwo Zdrowia.

Nie ujawniono kwoty odszkodowania, której domagać się będzie właściciel sieci aptek. Wirtualna Polska dowiedziała się jednak od jednej ze stron konfliktu, że może ona wynieść od kilkuset milionów do nawet kilku miliardów dolarów.