Wakacje za granicą wyjątkowo tanie. Gdzie opłaca się pojechać?

Czy powtarza się sytuacja z roku 2017, kiedy touroperatorzy przestrzelili z optymizmem i musieli sprzedawać wycieczki po kosztach, a nawet ze stratami? Nie. Tym razem ceny są niższe z zupełnie innego powodu.

Aktualizacja: 12.07.2023 06:13 Publikacja: 12.07.2023 03:00

Wakacje za granicą wyjątkowo tanie. Gdzie opłaca się pojechać?

Foto: Adobe Stock

W tym tygodniu można jeszcze wylecieć na wakacje po bardzo niskich cenach, które zaczynają się od 1600 zł. Takie okazje można bez problemu znaleźć codziennie na stronach Itaki. Rainbow kusi swoim niedzielnym „Kiermaszem”, „końcóweczką” – kiedy sprzedaje ostatnie miejsca w samolocie i wyjątkowo tanie pobyty. Warto zajrzeć na strony tego biura od poniedziałku do piątku od 13.00 do 15.00. Wtedy jest Happy Hour, czyli godziny z tańszymi ofertami.

Rywale z Turcji i Ukrainy

– Oferty wyjazdów, zwłaszcza do Turcji i Egiptu, po wyjątkowo niskich cenach pojawiły się na polskim rynku w połowie kwietnia. Wtedy można było znaleźć np. możliwość wyjazdu do Turcji na siedem dni za 800–900 zł od osoby. Taka wycieczka w cenach rynkowych powinna kosztować przynajmniej trzy razy tyle, jeśli nie więcej – ocenia Maciej Nykiel, prezes biura podróży Nekera. – W maju i czerwcu takie oferty jeszcze można było znaleźć, ale w tej chwili obserwujemy powolny wzrost cen. Pisała o tym „Rzeczpospolita”, powołując się na badania Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata. Moim zdaniem za rok tak niskich cen o tej porze roku już nie będzie – dodaje.

Czytaj więcej

Wakacje przyjazne dla portfela. Te kraje odwiedzimy najtaniej od lat

Nadzwyczajnie niskie ceny na niektórych kierunkach nie są efektem przeszacowania rynku, tylko wejścia na polski rynek dwóch nowych touroperatorów – ukraińskiego Join UP! oraz tureckiego Anexa. Według nieoficjalnych szacunków dzięki temu w Polsce znalazło się 250–300 tys. dodatkowych wycieczek.

Obie firmy przed rosyjską inwazją na Ukrainę operowały na rynku rosyjskim i ukraińskim. Ukraina jako rynek turystyczny przestała istnieć. Rynek rosyjski dla Join UP! jest zamknięty, dla Turków mocno ograniczony. Join UP! i Anex, wchodząc na polski rynek pod koniec tej zimy, nie ukrywały, że zamierzają go podbić. W marcu Join UP! zapowiedział, że ma wielkie ambicje związane z Polską. Hitowe w promocji było hasło o dzieciach lecących za darmo – ogłoszone podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych ITTF w Warszawie. – W Polsce zaczynamy od takich kierunków, jak Turcja, Czarnogóra, Egipt, Albania i Tunezja. Nasze oferty są dostępne w biurach agencyjnych – mówił cytowany w komunikacie Serhij Kyryczenko, dyrektor odpowiedzialny za rozwój w grupie Join UP! Polska jest ósmym krajem, obok Ukrainy, Mołdawii, Kazachstanu, Łotwy, Litwy, Estonii i Rumunii, w którym firma założyła swoją spółkę.

– Bieżący rok traktujemy jako testowy, chcemy poczuć rytm tego rynku, nauczyć się go i przygotować się do przyszłego roku. Tak naprawdę nasz prawdziwy start w Polsce nastąpi w sezonie zimowym. Szlifujemy jeszcze ofertę, w pełni będziemy z nią gotowi w listopadzie, wtedy rynek pozna prawdziwy produkt Anexu – mówił w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Ilker Adıgüzel, dyrektor generalny biura podróży Anex Tour Poland.

Czytaj więcej

Wakacje za granicą. Jak nie zbankrutować na jedzeniu

Bułgaria najtańsza

Według Travelplanet.pl najtaniej możemy spędzić tegoroczne wakacje w Bułgarii, gdzie ceny zaczynają się od 1200 zł za osobę za tydzień. To oferta z przelotem i wyżywieniem HB, czyli śniadania i obiadokolacje. O 400 zł więcej trzeba zapłacić, jeśli wybierzemy w tym kraju formułę: wszystko w cenie (AI). Tyle samo wydamy na wyjazd do hotelu czterogwiazdkowego w Turcji. Od 1800 zł zaczynają się ceny w Egipcie w obiekcie tej samej klasy i z pełnym wyżywieniem. Od 2300 startują ceny w Grecji, Hiszpanii, na Cyprze i w Tunezji. To wszystko są oferty najtańsze, jakie można znaleźć na stronach touroperatorów.

Wakacje w tym sezonie letnim kosztują przeciętnie klientów biur podróży ok. 3200 zł. Rok temu było to o 500 zł mniej, ale inflacja zrobiła swoje. – Jeśli za średnią przyjmiemy przeciętny koszt wakacji zarezerwowanych na lipiec i sierpień, to najbardziej atrakcyjnie pod tym względem prezentuje się Bułgaria i Albania. W zestawieniu mamy jeszcze Chorwację, ale należy pamiętać, że Polacy w dużej mierze jeżdżą tu własnymi samochodami, podczas gdy na wakacje do Bułgarii i Albanii przede wszystkim lecą samolotami. Stosując podobny klucz w odniesieniu do września, tanich wakacji w porównaniu z wysokim sezonem warto poszukać wśród ofert bułgarskich, tunezyjskich, chorwackich i hiszpańskich – radzi Radosław Damasiewicz, prezes Travelplanet.pl.

Czytaj więcej

Wakacje za granicą. Jak płacić podczas wojaży. Kilka ważnych wskazówek
Z Berlina jest taniej niż z Warszawy

Cała Polska zachodnia ma znacznie bliżej do Berlina niż do Warszawy, skąd większość Polaków wylatuje na wakacje. Np z Wrocławia na lotnisko Berlin Brandeburg jest ok. 300 kilometrów. Na warszawskie Lotnisko Chopina jest z Wrocławia o 80 km dalej. Wyloty z Niemiec najczęściej są w godzinach wieczornych i nocnych lub wcześnie rano. I to jest spora niedogodność. Natomiast wygodniejsze terminy wylotów są droższe. Ale ceny z pewnością rekompensują zmianę portu wylotu. I tak rezerwacja na pobyt tygodniowy w Turcji bądź Bułgarii dla rodziny czteroosobowej (dwoje dzieci i dwoje dorosłych) to wydatek 4800 złotych – z Berlina, z Warszawy – 6400. W przypadku Tunezji różnica jest jeszcze większa – 6400 ( Berlin) zamiast 8700 (Warszawa). Egipt – od 7000 zł (Berlin) i 7700 (Warszawa). Natomiast w przypadku tygodniowych wakacji w Grecji różnica wyniesie 900 złotych (Warszawa 9400, Berlin 8500). 

W tym tygodniu można jeszcze wylecieć na wakacje po bardzo niskich cenach, które zaczynają się od 1600 zł. Takie okazje można bez problemu znaleźć codziennie na stronach Itaki. Rainbow kusi swoim niedzielnym „Kiermaszem”, „końcóweczką” – kiedy sprzedaje ostatnie miejsca w samolocie i wyjątkowo tanie pobyty. Warto zajrzeć na strony tego biura od poniedziałku do piątku od 13.00 do 15.00. Wtedy jest Happy Hour, czyli godziny z tańszymi ofertami.

Rywale z Turcji i Ukrainy

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
GUS: Polskie firmy mniej inwestują niż rok temu. Mają też gorsze wyniki
Biznes
Ruszyły trójstronne rozmowy o przyszłości Poczty Polskiej. Jak ocalić firmę?
Biznes
Poczta Polska. Czy związki zawodowe dobiją spółkę?
Biznes
Branża recyklingowa widzi światełko w tunelu
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Biznes
Taryfy uderzą w wyceny spółek energetycznych?
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?