Suzuki Baleno wchodzi na polski rynek

Suzuki liczy na duży wzrost sprzedaży w Polsce i w Europie.

Publikacja: 04.07.2016 10:15

Suzuki wprowadził do oferty 5-drzwiowego hathcbacka Baleno, który może mieć napęd hybrydowy.

Suzuki wprowadził do oferty 5-drzwiowego hathcbacka Baleno, który może mieć napęd hybrydowy.

Foto: materiały prasowe

Japoński producent małych i terenowych aut Suzuki spodziewa się w Polsce zamknąć ten rok z ponad 13-procentowym wzrostem sprzedaży aut. Powodem przyjęcia optymistycznego założenia jest wprowadzenie do oferty małego hatchbacka Baleno, który wspólnie z Vitarą, Swiftem i SX4 S-Cross napędzi sprzedaż marki.

Bartłomiej Lorek z działu sprzedaży Suzuki Motor Poland wskazuje, że w pierwszych miesiącach tego roku firma przyjmowała po 300 zamówień na Vitarę miesięcznie, o 50 proc. więcej niż rok wcześniej.

Suzuki spodziewa się znaleźć klientów na 1700 sztuk Baleno, 2600 Vitar i 1800 SX4 S-Cross. W tym roku pojawi się w salonach także nowy Ignis (minivan o długości 3,7 m, podobny do wycofanego Splasha) oraz zmodernizowany S-Cross. Najlepiej rozpoznawalny model marki – Swift – zostanie na koniec roku kompletnie odnowiony.

Razem rejestracje mogą sięgnąć 7500-7600 samochodów i umożliwić zdobycie do 2 proc. polskiego rynku, to jest dwa razy wyższego udziału niż w krajach zachodnich.

Na swoje stulecie w 2020 roku marka zakłada 40-procentowy wzrost sprzedaży w Europie (do 280 tys. aut) i koncentrację na segmentach A, B i C. Definitywnie rezygnuje z większym modeli sedanów i suvów, które okazały się deficytowe.

Należący do segmentu B Baleno budowany jest w Indiach, w tej samej fabryce co Swift. Oba samochody mają podobną płytę podłogową, choć Suzuki podkreśla, że zastosowana w Baleno jest o 30 kg lżejsza niż w Swifcie. Baleno stał się przebojem na indyjskim rynku, gdzie w 8 miesięcy znalazł 100 tys. nabywców. Popyt jest tak duży, że w czerwcu indyjscy klienci musieli czekać do pół roku na dostawę auta.

Suzuki zapewnia, że w Polsce czas oczekiwania będzie znacznie krótszy. Pięciodrzwiowy Baleno mierzy 4 m długości, jest zatem o blisko 15 cm dłuższy od popularnego Swifta. Oferuje także o 7 cm więcej miejsca na nogi pasażerów tylnej kanapy, jest również o 5 cm szerszy. Bagażnik samochodu ma pojemność 355 litrów, o ponad 140 l więcej niż Swift.

Baleno to pierwszy model Suzuki z hybrydowym napędem. Jest ot tzw. łagodna hybryda, w której rozrusznik-alternator napędza w pewnych warunkach wał korbowy poprzez pasek. Dzięki temu 4-cylindrowy silnik o pojemności 1,2 litra ciszej pracuje, a samochód łatwiej rusza. Silnik benzynowy ma 60 kW, zaś rozrusznik-alternator 2,3 kW, ale rozwija 50 Nm momentu już przy najniższych obrotach, co jest kluczowe przy ruszaniu.

Samochód zawsze napędzany jest silnikiem spalinowym, napęd elektryczny jest pomocniczy. Samochód został wyposażony w litowo-jonowy akumulator pracujący na niskim napięciu 12 Volt, co pozwoliło uniknąć kosztownej instalacji wysokiego napięcia, stosowanej w innych hybrydach.

Baleno oferowany jest także z klasycznym, benzynowym napędem. Pod maską może mieć znany z hybrydy silnik o pojemności 1,2 litra albo 3-cylindrowy, o pojemności jednego litra. Ceny zaczynają się od 43,9 tys. za wersję z silnikiem 1,2 litra, po 73,9 tys. z litrowym silnikiem i przekładnią automatyczną. Hybryda jest wyceniona na 65,9 tys. zł.

Biznes
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Biznes
Jest nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej
Biznes
Blackout w Hiszpanii i Portugalii. Ekonomiści popierają podatek katastralny
Biznes
Świat zbroi się przerażająco szybko. Największe wydatki od zimnej wojny
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Odkurzacz albo setki złotych premii. Promocje w banku Citi Handlowy