Nowym sekretarzem stanu, czyli szefem amerykańskiej dyplomacji, ma zostać Rex Tillerson, prezes koncernu naftowego Exxon Mobile. Tillerson nie jest co prawda miliarderem – jego majątek jest oceniany na 150 mln dolarów – ale kieruje największą spółką naftową na świecie, której kapitalizacja przekracza 360 mld dolarów (to więcej niż np. PKB Wenezueli). W Exxon Mobile pracuje on od 1975 r. a prezesem jest od 2006 r. W latach 90-tych mocno się wyróżnił doprowadzając do sukcesu rosyjskie projekty wydobywcze swojej firmy. W 1999 r. miał okazję poznać ówczesnego premiera Rosji Władimira Putina, który odwiedził pola wydobywcze Exxonu na wyspie Sachalin. Później Putin odznaczył Tillersona Medalem Przyjaźni. Prezes Exxonu jest również znajomym Igora Sieczina, prezesa koncernu Rosnieft i zarazem byłego wicepremiera, nieformalnego przywódcy kremlowskiej frakcji „siłowików”. Te znajomości pomogły w 2011 r. Exxonowi zdobyć kontrakt na wydobycie ropy w rosyjskiej Arktyce szacowany na 300 mld dolarów. Prace przy tym projekcie zostały opóźnione w wyniku nałożenia na Rosję międzynarodowych sankcji, przeciwko którym Tillerson się wypowiadał. Prezes Exxonu w swojej karierze angażował się również w projekty naftowe w takich obszarach napięć geopolitycznych, jak iracki Kurdystan czy Jemen.

Sekretarzem skarbu, czyli amerykańskim ministrem finansów, zostanie Steven Mnuchin, weteran Wall Street. Swoją karierę zaczynał w latach 80-tych w banku Salomon Brothers, by przejść do Goldman Sachs (gdzie jego ojciec Robert Mnuchin pracował od 1957 r. i doszedł do roli partnera w tym banku). Pracując dla Goldmana odpowiadał on m.in. za rynek instrumentów finansowych opartych na kredytach hipotecznych. Doszedł do stanowisk wiceprezydenta zarządzającego, członka zarządu i dyrektora ds. informacji. W 2002 r. przeszedł do funduszu hedgingowego ESL Investments, a rok potem zakładał wraz z Georgem Sorosem fundusz SFM Capital Management. W 2004 r. stworzył fundusz Dune Capital Management. W 2009 roku fundusz Mnuchina przejął upadły bank IndyMac i zrestrukturyzował go pod marką OneWest. Ten bank stał się znany z bardzo agresywnego przejmowania nieruchomości za długi oraz wykorzystywania do tego celu sfałszowanej dokumentacji, co skończyło się dla niego serią pozwów sądowych i koniecznością wypłacenia milionów dolarów odszkodowań.Steven Mnuchin jest również producentem filmowym mającym na koncie wiele kasowych hitów, m.in. „American Sniper", „Mad Max: Na drodze gniewu" i „Legion Samobójców". Wiosną 2016 r. Trump uczynił go odpowiedzialnym za finansowanie swojej kampanii wyborczej. Mnuchin z tego zadania doskonale się wywiązał. W poprzednich kampaniach wyborczych wspierał finansowo m.in. … Hillary Clinton.

Na sekretarza handlu został nominowany miliarder Wilbur Ross. ma 78 lat, a jego majątek jest oceniany na 2,9 mld dol. Należy do niego fundusz private equity WL Ross & Company, który zbudował swoją potęgę na kupowaniu podupadających spółek przemysłowych, restrukturyzowaniu ich i sprzedawaniu z zyskiem. Rossowi nadano przez to przydomek „króla bankructw". Na początku zeszłej dekady ten miliarder kupował głównie zakłady stalowe i kopalnie, po 2008 r. szukał okazji w branży bankowej, a w ostatnich latach przejmował małe spółki naftowo-gazowe. Ross ma opinię gospodarczego nacjonalisty, był jednym z doradców ekonomicznych Trumpa podczas kampanii wyborczej. Wielokrotnie wypowiadał się za koniecznością uwolnienia USA od niektórych niekorzystnych porozumień handlowych.

Sekretarzem pracy w administracji Trumpa ma być Andy Puzder, prezes firmy CKE Restaurants Holdings, potentat z branży fast-foodów. Jego firma naraziła się feministkom emitując reklamy, w których modelki ubrane w bikini w sugestywny sposób jadły burgery. (Jedna z reklam: Carl’s Jr. Bacon 3-Way Burger “Fantasty” Director's Cut) . – Lubię piękne kobiety jedzące burgery w bikini. To bardzo amerykańskie – odpowiedział na krytykę. Jest on znany ze sprzeciwu wobec podwyżek federalnej płacy minimalnej oraz Obamacare, czyli nieudanej reformy ubezpieczeństw zdrowotnych wdrożonej przez administrację Obamy. Był jednym z twórców programu gospodarczego Mitta Romneya, republikańskiego kandydata na prezydenta z 2012 r. Zwolennicy Trumpa wypominali Puzderowi wypowiedzi przychylne zatrudnianiu „tanich” imigrantów. Po otrzymaniu nominacji na sekretarza pracy zapowiedział jednak, że będzie się starał by jak najwięcej nowych posad trafiało do obywateli USA.

Sekretarzem ds. edukacji w nowej administracji będzie miliarderka Betsy DeVos. Jest współzałożycielką firmy Windquest Group, która inwestuje w nowe technologie i czystą energetykę. Angażowała się również przy produkcji sztuk na Broadwayu. Znana jest jednak przede wszystkim jako aktywistka na rzecz reformy edukcji. Opowiada się m.in. za bonami edukacyjnymi i wsparciem publicznym dla szkół prywatnych i społecznych. Jej mężem jest Dick DeVos, syn współzałożyciela firmy akwizytorskiej Amway. Bratem Betsy DeVos jest Erik Prince, były oficer jednostki specjalnej Navy Seal, założyciel Blackwater – najsłynniejszej prywatnej firmy wojskowej świata, zapewniającej najemników na potrzeby m.in. amerykańskich operacji w Iraku.

Sekretarzem ds. transportu w administracji Trumpa zostanie Elaine Chao. Urodziła się ona na Tajwanie i jest pierwszą Azjatką, która znalazła się tak wysoko w amerykańskim rządzie. Za czasów administracji George’a Herberta Walkera Busha była już zastępcą sekretarza transportu a za rządów Busha Jr. sekretarzem ds. pracy. Jest córką Jamesa S.C. Chao, magnata z branży morskich przewozów towarowych, założyciela firmy Foremost Group. Spółka ta zbiła majątek m.in. na obsłudze amerykańskich wojsk w Wietnamie. W sierpniu 2016 r. kolumbijska straż przybrzeżna zatrzymała należący do tej firmy statek Ping May, na którym znaleziono 40 kg kokainy. Elaine Chao jest żoną Mitcha McConnella, przywódcy republikańskiej większości w Senacie. Ma pięć sióstr, które według „New York Timesa” powychodziły głównie za „tytanów Wall Street”.

Gary Cohn, numer dwa w banku Goldman Sachs, ma być szefem Narodowej Rady Gospodarczej. Jest ona ciałem doradzającym prezydentowi. Cohn pracuje w Goldmanie od 1990 r., gdzie odpowiada m.in. za bankowość inwestycyjną. Wcześniej był maklerem na giełdzie NYSE i pracował w US Steel.

Na szefa Amerykańskiej Rady Przemysłowej Trump nominował… australijskiego biznesmena Andrew Liverisa. Liveris jest prezesem koncernu Dow Chemical, którym kieruje od 2004 r.