Ponad 500 osób – w tym Lech Wałęsa, silna reprezentacja byłych premierów (Jan Krzysztof Bielecki, Waldemar Pawlak i Kazimierz Marcinkiewicz) oraz czołowi przedstawiciele polskiego biznesu, nauki i świata mediów – wypełniło w poniedziałkowy wieczór po brzegi reprezentacyjne patio warszawskiego biurowca Ufficio Primo.

Okazją do spotkania była gala szóstej edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta, którą zorganizowano niemal dokładnie w 25. rocznicę założenia tej elitarnej organizacji biznesowej.

Wierzyć i działać...

– 25 lat temu, kiedy powstawała Polska Rada Biznesu, nie byliśmy jeszcze częścią Unii Europejskiej. Mieliśmy jeden z najniższych dochodów narodowych spośród obecnych członków. Dziś jesteśmy w Unii szóstą najsilniejszą gospodarką z niezwykłym tempem wzrostu – przypominał gospodarz gali, prezes Polskiej Rady Biznesu, Jacek Szwajcowski. Od 2012 r. PRB promuje osoby, które dzięki swojej wytrwałości, odwadze i przedsiębiorczości potrafią w znaczący sposób wpływać na otaczającą rzeczywistość społeczną i gospodarczą.

– Kolejny raz Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta stają się inspiracją dla wielu polskich przedsiębiorców. Pokazują, że trzeba działać i wierzyć w swoje biznesowe marzenia. Trzeba umieć dawać siebie innym, bo tylko tacy ludzie mogą osiągnąć sukces i zmieniają rzeczywistość wokół siebie, czego doskonałym przykładem są laureaci tegorocznej edycji Nagrody PRB – mówił Wojciech Kostrzewa, który w 6. edycji przejął rolę przewodniczącego kapituły. Przyznał, że wybór najlepszych spośród kilkuset nominowanych osób był trudny. Widać to było także po reakcji sali podczas prezentacji dokonań dziewiątki finalistów nagrody – każdą nagradzano rzęsistymi oklaskami.

Jak co roku nagrodę przyznano w trzech kategoriach, które odpowiadają jej głównym wartościom: wierzyć, działać, dawać. W kategorii sukces promującej osoby, które wykazały się wyjątkowymi osiągnięciami biznesowymi, wygrał Paweł Marchewka, założyciel i prezes firmy Techland. – Ta nagroda jest ważna dla całej polskiej branży gier komputerowych – mówił na scenie szef Techlandu. Nie krył, że marzy, by kiedyś każdy gracz na świecie uważał za najlepsze gry jego firmy.

...a także dawać

W kategorii wizja i innowacje wyróżniającej osoby, które prowadzą innowacyjne bądź wizjonerskie działania szczególnie warte wsparcia i promocji, zwyciężył prof. Krystian Jażdżewski, współtwórca nowoczesnych i niedrogich testów genetycznych, które pozwalają ocenić ryzyko zachorowania na raka.

– W Polsce jest nawet milion osób o podobnie wysokim, jak u Angeliny Jolie, ryzyku zachorowania na raka piesi. Naszym marzeniem jest, by znaleźć je wszystkie i powiedzieć, co zrobić, żeby nie zachorować lub wykryć chorobę wcześnie – podkreślał, odbierając nagrodę, prof. Jażdżewski.

W kategorii działalność społeczna promującej osoby, które swoją pracą i chęcią niesienia pomocy innym budują systemowe rozwiązania na większą skalę, kapituła nagrodziła Monikę Sajkowską z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje). Fundacja od 26 lat stara się chronić najmłodszych przed krzywdzeniem i przemocą. – W tym roku chcemy utworzyć pierwsze w Polsce specjalistyczne Centrum Pomocy Dzieciom, gdzie dzieci – ofiary przestępstw znajdą kompleksową pomoc – mówiła Monika Sajkowska. W realizacji tych planów pomoże jej 100 tys. zł nagrody finansowej w tej kategorii.

W tym roku kapituła przyznała także nagrodę specjalną – jej zdobywcą został znany informatyk, prof. Jan Madey z Uniwersytetu Warszawskiego, uważany za ojca sukcesów polskich informatyków w prestiżowych zawodach programowania na całym świecie. Nagrodę odebrał jego syn (także informatyk) Marcin Madey. Wspominał, że swoją metodologię kształcenia kadr IT profesor najpierw sprawdzał w domu...

Swojego ojca wspominała również Dominika Kulczyk, założycielka i prezes Kulczyk Foundation, która na zakończenie gali wystąpiła z apelem, by z okazji 25-lecia powstania PRB polscy przedsiębiorcy, wzorem najbogatszych na świecie, zaczęli dzielić się majątkiem. Apel poprzedziła deklaracją, ze wraz z bratem, Sebastianem, przekażą 100 mln zł na cele charytatywne w Polsce, a konkretnie na pomoc najuboższym.