Grupa Ciech wypracowała w trzecim kwartale 2021 roku wyższy wynik EBITDA niż przed rokiem. Mimo wzrostu cen surowców EBIDA wyniosła 145 mln zł., o 3 mln więcej niż w analogicznym okresie w roku poprzednim. Po 9 miesiącach 2021 r., wygenerowany wynik EBITDA jest wyższy o 33 proc., i w ujęciu rocznym wyniósł 554 mln zł).Skonsolidowane przychody Grupy Ciech za trzeci kwartał 2021 r. wyniosły 772 mln zł, co oznacza wzrost o 12 proc. Narastająco, po 9 miesiącach 2021 r., przychody wzrosły o 14 proc., do 2 468 mln zł.

Spółka podkreśla, że dobre wyniki udało się osiągnąć w obliczu gwałtownych wzrostów cen gazu, węgla, uprawnień do emisji CO2, a także kosztów związanych z m.in. logistyką. Spółka podniosła w efekcie ceny produktów, co w połączeniu z dyscypliną kosztową pozwoliło na utrzymywanie wysokiego poziomu marży. – Wypracowane wyniki są nie tylko lepsze niż w pandemicznym 2020 roku, ale także w porównaniu do 2019 r. zanotowaliśmy postęp zarówno pod względem zyskowności, jak i wskaźników efektywności finansowej oraz parametrów zadłużenia – mówi Dawid Jakubowicz, prezes Ciechu.

Na podstawowym rynku działalności Ciechu, produkcji i sprzedaży sody kalcynowanej rośnie popyt wywołany post-pandemicznym ożywieniem gospodarczym, m.in. w nowych biznesach: produkcji baterii litowych i paneli fotowoltaicznych, do których produkcji wykorzystywana jest soda. W wysokomarżowym segmencie sody oczyszczonej, której Ciech jest drugim największym producentem w Europie, sprzedaż wzrosła o blisko 20 proc. rok do roku. W biznesie solnym trwa rozruch nowej warzelni. Obecnie szacowana wielkość produkcji na rok 2022 to ok. 300-350 tys. ton.