Przez ostatnie siedem lat Nowy Jork był światową stolicą miliarderów – to w tym mieście mieszkało (albo przynajmniej miało oficjalny adres zamieszkania) najwięcej ludzi mogących poszczycić się majątkiem wynoszącym co najmniej miliard dolarów. Teraz jednak palma pierwszeństwa przeszła na drugą stronę świata – w ostatnim roku liczba miliarderów w Pekinie wzrosła, jak wynika z rankingu Forbesa, o 33 do równych 100. W Nowym Jorku miliarderów było zaś… 99.

Tym samym Pekin, jak zauważa BBC, stał się miastem, w którym mieszka najwięcej miliarderów. Stolicy Chin pomogło szybkie opanowanie Covid-19 w Państwie Środka a także wzrost jaki odnotowały miejscowe firmy technologiczne i giełda. Nowy Jork pozostaje jednak liderem pod względem łącznej wartości majątków najbogatszych – nowojorscy miliarderzy mają łącznie o 80 mld więcej niż pekińscy.

Najzamożniejszy nowojorczyk, były burmistrz Michael Bloomberg ma majątek wart 59 mld dolarów. Najbogatszy mieszkaniec Pekinu Zhang Yiming, założyciel TikToka i prezes spółki ByteDance do której TikTok należy ma obecnie majątek wart 35,6 mld dolarów. W 2020 Zhang Yiming podwoił wartość swojego bogactwa.

Pekin już przegonił Nowy Jork, a Chiny gonią USA. W zeszłym roku liczba miliarderów w Chinach powiększyła się o 210 osób do 698, podczas gdy w USA mieszka 724 miliarderów. Większość nowych chińskich fortun to majątki zbudowane na produkcji lub przedsięwzięciach technologicznych, dobrym przykładem jest Kate Wang, nowa miliarderka, która zarabia na e-papierosach.

Najbogatszym człowiekiem świata, czwarty rok z rzędu, był w 2020 roku Jeff Bezos z majątkiem 177 mld dolarów (przybyło mu 64 mld). Najbogatszy Polak, Michał Sołowow miał majątek wart 4 mld dolarów.