Według sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Oleksego Daniłowa, odpowiednia decyzja została podjęta na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

„Na posiedzeniu rady rozważano rozwój naszej broni rakietowej do 2031 r. Toczyły się bardzo gorące dyskusje. Jedyne, co mogę powiedzieć, to to, że do 2031 roku musimy wydać na ten program ponad 200 miliardów hrywien (29, 38 mld zł). Nie możemy oczekiwać, czy nasi partnerzy dostarczą nam broń, czy też nie. Zadaniem jest wykonanie broni własnej produkcji - powiedział Daniłow.

Ukraina planuje do 2025 r utworzenie trzech nowych dywizji rakietowych „Neptun" wyposażonych w pociski manewrujące.  Kontradmirał Ołeksy Neiżpapa uważa, że ??broń rakietowa powinna być głównym środkiem odstraszającym na morzu.

„Jednym z przyjętych przez nas priorytetów jest uzyskanie tzw. zdolności uderzeniowych załóg okrętów poprzez zakup i budowę łodzi rakietowych i korwet. Drugim obszarem, nie mniej ważnym, jest wzmocnienie zdolności przeciwminowych poprzez zakup okrętów przeciwminowych i kompleksów przeciwminowych oraz systemów bezzałogowych. Trzecim priorytetem, jaki sobie stawiamy, jest oczywiście podniesienie naszych zdolności patrolowych, które teraz już w dużym stopniu posiadamy  – powiedział ukraiński kontradmirał.

W zeszłym roku ukraińska marynarka wojenna weszła do służby z próbnym sprzętem wojskowym – nadbrzeżnym systemem rakietowym Neptun. „Ten system rakietowy jest zdolny do niszczenia celów nawodnych wroga na odległość ponad 200 km. Obecnie personel ukończył już szkolenie i w tym roku będzie miał pierwszą dywizję Neptun. Ponadto do 2025 roku planujemy mieć trzy takie dywizje, które będą zdolne do niszczenia celów na Morzu Azowskim i Morzu Czarnym" – dodał wojskowy.

W piątek (20 sierpnia) prezydent Wołodymyr Zełenski zatwierdził Strategię Rozwoju Kompleksu Przemysłu Obronnego Ukrainy. Strategia określa priorytetowe kierunki polityki wojskowo-przemysłowej państwa, cele reformy kompleksu obronno-przemysłowego oraz oczekiwane rezultaty ich osiągnięcia z uwzględnieniem aktualnych zagrożeń i wyzwań.

Na podstawie tego dokumentu przygotowane zostaną państwowe programy rozwoju przemysłu obronnego i substytucji importu. Kijów zamierza zainwestować duże pieniądze w unowocześnienie swoich sił zbrojnych. Kwota nie została jeszcze podana do publicznej wiadomości.