Trzecia najbogatsza kobieta świata Mackenzie Scott i nie tak bogata (ale wciąż więcej niż zamożna) Melinda French Gates połączyły siły by zwiększyć wpływy amerykańskich kobiet. Zadeklarowały, że w najbliższej dekadzie przeznaczą na to 40 mln dolarów.

Pieniądze przeznaczone są dla zwycięzców Equality Can't Wait Challenge (Równość Nie Może Czekać), konkursu prowadzonego przez należącą do Melindy French Gates firmy inwestycyjnej Pivotal Ventures. Firma ma wsparcie finansowe Mackenzie Scott i jej obecnego męża Dana Jewetta oraz Lynn Schusterman. Konkurs jest reklamowany jako pierwsze wyzwanie skoncentrowane na równości płci w USA z nagrodą tej rangi i jako okazja do inwestowania w liderki i wzmacniania ich pozycji.

Czwórkę zwycięzców konkursu wybrano spośród 550 kandydatów. Zwycięzcy zaproponowali różne, kreatywne sposoby na wzmacnianie kobiet i poprawę ich życia, a także na poprawę losu osób niebinarnych. Pomysły obejmują tworzenie wspieranej ze środków publicznych infrastruktury do opieki nad dziećmi (a także innych form opieki), tworzenie szkoleń dla kobiet zainteresowanych karierą programistek czy też sposoby na przyspieszenie karier młodych kobiet.

Wiele z tych kwestii stało się ważniejsze niż dotychczas w wyniku pandemii Covid-19, która zdaniem wielu ekspertów cofnęła kwestie równości płci o lata. Nagrodzone organizacje otrzymają po 10 mln dolarów na swoje projekty.

Mackenzie Scott

Mackenzie Scott

PAP/EPA

- Nagrodzeni to silne zespoły pracujące na pierwszej linii frontu, aby pomóc kobietom budować siłę w ich życiu i karierze – stwierdziła Mackenzie Scott w oświadczeniu cytowanym przez CNN.

- Możemy przełamać schematy historii i promować równość płci, ale musimy się zobowiązać do wspierania organizacji, takich jak te, które otrzymują dziś nagrody i które są gotowe wspierać kobiety i dziewczęta – oświadczyła Melinda French Gates.

Mackenzie Scott to była żona Jeffa Bezosa i współzałożycielka koncernu Amazon, mająca obecnie majątek wart około 60 mld dolarów. Melinda French Gates to (prawie – złożyła w maju wniosek o rozwód) była żona Billa Gatesa, założyciela Microsoftu, mająca obecnie majątek wart około 3,2 mld dolarów. Z kolei Lynn Schusterman to wdowa po Charlesie Schustermanie i założycielka Fundacji Charlesa i Lynn Schustermanów, majątek Schusterman jest wart ok. 3,4 mld dolarów.

Melinda French Gates była jedną z inicjatorek The Giving Pledge, zobowiązania miliarderów do rozdania swoich majątków na cele charytatywne mające wspierać rozwój społeczeństw i walczyć z biedą oraz wykluczeniem. Do The Giving Pledge przystąpiła po rozwodzie z Jeffem Bezosem Scott Mackenzie, która od tej pory konsekwentnie rozdaje swój majątek przeznaczając go głównie na cele związane ze wspieraniem kobiet, mniejszości rasowych i LGBT.

Autopromocja
RADAR.RP.PL

Przemysł obronny, kontrakty, przetargi, analizy, komentarze

CZYTAJ WIĘCEJ