Jaki wpływ na tempo poszukiwań mają obecne, bardzo niskie ceny ropy na świecie?

Troy Wagner: Teoretycznie niskie ceny ropy nie powinny wpływać na łupkowe poszukiwania w Polsce ze względu na wysokie ceny gazu. Jednakże, kiedy branża doświadcza takiej korekty, jaką obserwujemy aktualnie na świecie, firmy uważnie analizują i redukują swoje budżety na prace poszukiwawcze. Oprócz tego następuje poważne ograniczenie w dostępie do finansowania zewnętrznego lub też jest ono oferowane na niemożliwych do zaakceptowania warunkach. W konsekwencji aktualny stan cen ropy z pewnością wpłynie na spowolnienie tempa prac poszukiwawczych w Polsce.

Jaka jest w ogóle strategia BNK Petroleum na polskim rynku?

Nasza strategia to powtórzenie cyklu poszukiwań gazu z łupków podobnego do tego, który z powodzeniem zrealizowaliśmy kilkakrotnie w USA. Obejmuje on wykonywanie odwiertów, gromadzenie danych, wybór najbardziej obiecujących obszarów, wykonywanie kolejnych odwiertów i doskonalenie technik w oparciu o wiedzę uzyskiwaną przy wierceniu każdego kolejnego otworu.

Ile do tej pory zainwestowaliście w łupkowe poszukiwania w Polsce i ile jeszcze chcecie wydać?

Do dzisiaj, poprzez firmy zależne zainwestowaliśmy ponad 400 mln zł. Poziom przyszłych inwestycji zależy od osiągniętych wyników oraz dostępu do kapitału.

Jakie prace poszukiwawcze planuje w tym roku?

Chcemy przeprowadzić 20 km badań sejsmicznych 2D oraz wykonać jeden odwiert pionowy na koncesji Słupsk.

- Więcej w tabletowym wydaniu "Rzeczpospolitej" o 21 oraz w jutrzejszej gazecie.

Autopromocja
RADAR.RP.PL

Przemysł obronny, kontrakty, przetargi, analizy, komentarze

CZYTAJ WIĘCEJ