Państwowe spółki energetyczne nastawiają się dziś raczej na zakończenie rozbudowy farm do końca tego roku, by skorzystać jeszcze z zielonych certyfikatów. Od przyszłego roku obowiązywać będzie już model przetargowy, w którym liczyć się ma najniższy koszt.

Na pytanie o ewentualny udział w pierwszej aukcji nie otrzymaliśmy od firm jednoznacznych odpowiedzi.

– O mocach przeznaczonych do pierwszej aukcji będziemy decydować po ogłoszeniu warunków i wolumenów. Spodziewamy się tego jeszcze w tym roku. Wtedy zdecydujemy – mówi Agata Reed, rzeczniczka Enei Wytwarzanie. Podobne tłumaczenie usłyszeliśmy od Magdaleny Rusinek, rzeczniczki Tauronu.

Decyzji nie ma też PGE. Jednak jak wynika z naszych informacji, największy wytwórca energii w kraju chce przygotować do udziału kilka projektów. – Chodzi o kilkadziesiąt megawatów – mówi nam ekspert rynku energetycznego.

Zdaniem Flawiusza Pawluka z Pekao IB państwowe koncerny, nie myśląc dziś o udziale w pierwszej aukcji na zielone moce, mogą przespać moment, kiedy z tych inwestycji będą najwyższe stopy zwrotu. Potem będą one spadać. Ustawa o OZE zakłada referencyjną stopę zwrotu nie wyższą niż 12 proc. W przypadku źródeł wiatrowych oznacza to średnią produktywność na poziomie 27 proc.

– Dziś takie warunki są w stanie spełnić w zakładanym czasie m.in. projekty farm Polenergii. To właśnie ta spółka, która w pierwszej aukcji wystawi ok. 300 MW mocy wiatrowych, może być największym beneficjentem pierwszych przetargów – uważa analityk. Nie spodziewa się bowiem dużej konkurencji w pierwszej aukcji.

– Zdajemy sobie sprawę, że pierwsze budowane w nowym systemie instalacje będą dawały wyższą rentowność niż kolejne. Ale najpierw chcemy poznać, jak działa nowy system – argumentuje Wojciech Topolnicki, wiceprezes Energi.

Zapytany o satysfakcjonującą stopę zwrotu z wiatraków w kolejnych przetargach wskazuje 10 proc. – Progiem bólu byłby 7–8-proc. zwrot, zapewniający pokrycie kosztów. Poniżej tego poziomu nie ma sensu inwestować – uważa.

Urząd Regulacji Energetyki nie wskazuje na razie terminu pierwszej aukcji. Musi ją ogłosić do końca marca 2016 r. Według informacji „Rz" testy platformy aukcyjnej ruszą w I kw.

Autopromocja
CYFROWA.RP.PL

Jak cyfrowa rewolucja wpływa na biznes i życie codzienne

CZYTAJ WIĘCEJ

„Rzeczpospolita" zaprasza do udziału w konferencji Odnawialne Źródła Energii, która odbędzie się 30 marca w siedzibie naszego dziennika. Szczegółowe informacje pod nr tel. 22 463 01 50