Należąca do Grupy Somfy spółka Sopem rozbuduje istniejący zakład w Niepołomicach. Dzięki zakupowi nowych linii zostanie zwiększona produkcja nowoczesnych napędów i systemów kontroli dla inteligentnego i proekologicznego budownictwa.

Dotychczas firma zainwestowała w Niepołomicach 117 mln zł oraz utworzyła ponad 300 miejsc pracy. W ramach nowego zezwolenia zatrudni kolejne 200 osób. W spółce pracują głównie kobiety.

Grupa Somfy założona została w 1969 roku w Cluses we Francji. Specjalizuje się w produkcji automatycznych napędów i systemów sterowania do zewnętrznych i wewnętrznych osłon przeciwsłonecznych, żaluzji, rolet i bram. Ma blisko 60 przedstawicielstw na 5 kontynentach oraz 8 zakładów produkcyjnych. W Niepołomicach prowadzi także działalność badawczo-rozwojową.

Podstrefa w Niepołomicach jest największą podstrefą krakowskiej SSE. Od ponad 8 lat działa tutaj koncern motoryzacyjny MAN, którego inwestycja stała się impulsem rozwoju całej strefy. W rejonie Niepołomic działa także japoński Nidec Motors & Actuators, amerykański koncern Woodward.

W ubiegłym roku firmy, które dostały zezwolenie na działalność w krakowskiej specjalnej strefie ekonomicznej, zadeklarowały inwestycje na poziomie przeszło 285 mln zł. 18 nowych przedsięwzięć ma przynieść ok. 380 nowych miejsc pracy. Zarazem 1.2 tys. istniejących etatów zostanie utrzymanych przez kolejne lata.

We wszystkich strefach w pierwszym półroczu 2016 roku inwestorzy zaplanowali inwestycje warte ponad 3,7 mld zł. Spółki zarządzające strefami wydały 106 zezwoleń na realizację nowych projektów, w których zaplanowano utworzenie prawie 4 tys. nowych miejsc pracy. Kolejne kilka tysięcy miejsc inwestorzy zobowiązali się utrzymać.

Jednym z największych inwestorów pozostaje motoryzacja. Przykładowo w strefie katowickiej trzy największe przedsięwzięcia zaplanowali producenci części i komponentów dla fabryk aut. Wart 430 mln zł zakład niemieckiej firmy IFA Powertrain, który w Ujeździe na Opolszczyźnie ma produkować półosie, będzie największą inwestycją KSSE w ciągu ostatnich czterech lat. Ale duże inwestycje będzie realizował także przemysł spożywczy (w strefie łódzkiej), tworzyw sztucznych (w tarnobrzeskiej), czy meblarski ( w pomorskiej, warmińsko-mazurskiej i słupskiej).