Oto wybrane fragmenty wywiadu, który w całości będzie można przeczytać w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

- Jaką koniunkturę gospodarczą przewidujecie w tym roku w Polsce i na świecie? Wydaje się, że grozi nam przegrzanie. Może nawet już tego doświadczamy.

Jestem optymistą. Nie widzę większych czynników ryzyka na świecie. Mamy mocny wzrost gospodarczy w USA. Sytuacja w strefie euro jest pod kontrolą. Nie widać większych problemów w Chinach ani znacznych geopolitycznych ognisk zapalnych.

Co do Polski też jesteśmy pozytywnie nastawieni. Przewidujemy, że wzrost gospodarczy będzie bliski 4 proc. Jako jeden z największych kredytodawców obserwujemy zachowanie stóp procentowych. Zakładamy, że pierwsza ich podwyżka nastąpi w czwartym kwartale tego roku. Wszystko wskazuje na to, że nastąpi mocne przyspieszenie po stronie inwestycji, zwłaszcza prywatnych. Liczymy, że będzie temu towarzyszyć mniejsza niepewność wśród przedsiębiorców związana chociażby z licznymi zmianami legislacyjnymi. Widzimy coraz większy optymizm wśród naszych korporacyjnych klientów. Przybywa projektów inwestycyjnych na rynku fuzji i przejęć, infrastrukturalnym, nieruchomości.

(...)

- Jeśli byłaby taka potrzeba to czy wsparlibyście finansowo państwowe firmy energetyczne, kopalnie?

Jesteśmy zainteresowani wszystkimi projektami, które mają komercyjny sens dla banku. Aby wypracować współczynnik ROE na poziomie 14 proc. lub więcej, będziemy bardzo selektywnie skupiać się na tych branżach, które dają nam najlepszą rentowność przy ograniczonym koszcie ryzyka. Natomiast aktualnie nie analizujemy jakichkolwiek projektów górniczych.

Cały wywiad Andrzeja Steca z Michałem Krupińskim, prezesem Pekao w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolitej" oraz w "Parkiecie", a także na naszych stronach internetowych. W wywiadzie także m.in. o tym jakich nowości mogą spodziewać w tym roku klienci Pekao i o tym jakie korzyści przyniesie im współpraca banku z PZU.