Anna Slojewska

Wołodomyr Zełenski wciąga sojuszników w bezpośrednie działania przeciw Rosji

Ukraina zachęca państwa NATO do przechwytywania rosyjskich rakiet nad jej terytorium. Sojusznicy milczą w tej sprawie, eksperci zachęcają do dostaw sprzętu zamiast bezpośredniego angażowania się.

Prognozy gospodarcze dla UE: wraca koniunktura, ale ryzyko pozostaje

Do Polski wróci w tym roku wzrost gospodarczy - przewiduje Komisja Europejska w najnowszych wiosennych prognozach gospodarczych dla Unii Europejskiej. Deficyt budżetowy urośnie, ale inflacja będzie niższa niż w ubiegłym roku.

Premier Estonii Kaja Kallas: Niech Rosja zgaduje, co zrobimy

Rosja boi się wojny z NATO — mówi "Rzeczpospolitej" Kaja Kallas, premier Estonii. I zaleca utrzymywanie “strategicznej dwuznaczności”, aby Władimir Putin nie miał pewności, co zrobi Zachód.

UE częściowo ustępuje rolnikom w sprawie ukraińskiego importu

Unia Europejska przedłuży bezcłowy dostęp do rynku unijnego dla ukraińskich produktów rolnych. Dla drobiu, jaj, cukru, owsa, kukurydzy, kaszy i miodu zostaną jednak wprowadzone specjalne hamulce bezpieczeństwa ograniczające skalę importu.

Europarlament przyjął standardy dla AI. Mają chronić obywateli i jej nie zabić

Unia Europejska, jako pierwszy region na świecie, ma prawo o sztucznej inteligencji. Chroni ono obywateli przed nadużyciami ze strony systemów AI, ale nie gwarantuje na razie odpowiednich inwestycji dla ich rozwoju.

Krzysztof Gawkowski: Polska prezydencja w Unii Europejskiej zajmie się cyberbezpieczeństwem

Inwestycje w sztuczną inteligencję to jest horyzont nowoczesnego państwa – mówi Krzysztof Gawkowski, wicepremier oraz minister cyfryzacji. I zapowiada pieniądze dla start-upów.

Ponad 137 mld euro z KPO dla Polski. Komisja Europejska podjęła decyzję

Po blisko trzech latach Polska uzyskała w końcu dostęp do unijnych funduszy. Komisja Europejska w czwartek formalnie odblokowała 137 mld euro dla naszego kraju w Krajowym Planie Obudowy i w funduszach z polityki spójności.

Europejska ekipa Donalda Tuska. Doświadczeni urzędnicy wesprą polską prezydencję w Unii

Agnieszka Bartol, wysokiej rangi urzędniczka unijnej Rady, będzie nowym sekretarzem stanu ds. europejskich. Wzmocni frakcję europejską w rządzie premiera Donalda Tuska, która będzie pracowała na sukces polskiej prezydencji w UE w 2025 roku.

Bruksela o zagładzie bez Niemców. Auschwitz w Polsce na nagraniu KE

Komisja Europejska ma problem z opowieścią o zagładzie Żydów w czasie II wojny światowej. Ich miejsce śmierci określono po prostu jako Auschwitz w Polsce, a polski komisarz nie interweniował.

Odpychająca Europa. Niechęć do przyjmowania imigrantów ponad podziałami

Niechęć do przyjmowania imigrantów powoli zaczyna na Starym Kontynencie przekraczać bariery ideologiczne. Najpierw wyrażały ją partie skrajnej prawicy, potem tę retorykę przejęła chadecja. Teraz następuje zwrot na lewicy.