Aureliusz M. Pędziwol, Deutsche Welle

Konflikt w konsulacie w Monachium. „Co się stało z pieniędzmi, które przyszły na nasze podwyżki?”

W Konsulacie Generalnym RP w Monachium od miesięcy narasta konflikt. Poszło o pieniądze, ale nie tylko - podaje Deutsche Welle. Spór może mieć znaczenie dla październikowych wyborów parlamentarnych.

Igor Tuleya w wywiadzie dla DW: Czułem się jak Józef K. w „Procesie”

Czułem się jak Józef K. w „Procesie”, bo postawiono mi absurdalny zarzut, w mojej sprawie rozstrzygało coś, co nie było sądem, czyli tak zwana Izba Dyscyplinarna, a rządzący uznali, że uchylono mój immunitet i byłem ścigany przez prokuraturę - powiedział w rozmowie z Deutsche Welle sędzia Igor Tuleya. Wywiad publikujemy w całości.

Praga naliczy Rosji czynsz i to za trzy lata wstecz

Gabinet premiera Petra Fiali anulował rozporządzenia komunistycznych rządów o bezpłatnym wynajmie Związkowi Sowieckiemu szeregu nieruchomości i chce naliczyć za nie Rosji czynsz za trzy lata wstecz. Moskwa grozi odwetem.

Zabójstwo Kuciaka. Prokuratorzy żądają najwyższych kar

W piątek zostanie wydany wyrok w powtórzonym procesie w sprawie brutalnego morderstwa, które pięć lat temu wstrząsnęło Słowacją. Prokuratorzy domagają się kar dożywocia dla obojga domniemanych zleceniodawców zbrodni.

Wojna przeciw Ukrainie: żadnych tabu już nie ma

Wojna Rosji przeciw Ukrainie spowodowała zasadniczą zmianę w polityce Niemiec, twierdzi niemiecki politolog Stefan Meister. Jego zdaniem przyjdzie też taki czas, że na Ukrainę trafią czołgi i Leopard, i broń ofensywna.

Droga energia. Volkswagen odsuwa decyzję o gigafabryce

Pośpiechu nie ma, a energia jest zbyt droga – tak Volkswagen tłumaczy odsunięcie o kilka miesięcy decyzji o budowie swojej kolejnej gigafabryki, która ma produkować w Europie Środkowej baterie do jego elektrycznych aut.

Jan Barcz: Nie ma szans na reparacje, ale są na odszkodowania

W politycznej kampanii na rzecz reparacji od Niemiec przemilcza się sprawę odszkodowań dla żyjących jeszcze ofiar zbrodni nazistowskich. To zawstydzające – mówi w rozmowie z Deutsche Welle prof. Jan Barcz, dyplomata, w latach 1995-1999 ambasador Polski w Austrii, członek rady programowej Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana.