fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Marek A. Cichocki

Felietony

Strategiczne minimum

Ursula Von der Leyen

UE chciałaby zostać geopolitycznym graczem. Tak przynajmniej wynika z ambitnych planów przedstawionych przez Ursulę von der Leyen. Jednak ambicje to za mało, a akurat z...

Felietony

Rachunek za intrygi

Polityka w Europie stała się gorąca, a zachodzące w niej procesy w różnych krajach wzajemnie się warunkują. Francuzi powinni o tym pamiętać.

Felietony

Europa. Definicja

Kończy się, przynajmniej formalnie, ciągnącą się od tygodni debata, czy UE oraz jej instytucje powinny chronić europejski styl życia.

Cichocki:

Felietony

Cywilizacja strachu

Internet i media społecznościowe pogłębiają nasz zbiorowy stan histerii i paniki, gdzie rządzą emocje i strach.

Cichocki:

Felietony

Największy błąd polskiej polityki

Unia Europejska znalazła się w pewnej fazie „dekadencji", utraty własnej idei, swojego etosu i celu , który znajdował się u początku jej drogi. Powinno to mobilizować nas do...

Cichocki:

Felietony

Miejsce, które łączy

Marek A. Cichocki

Można było przewidzieć, z pewnością, która graniczy ze znudzeniem, że defilada wojskowa w rocznicę Bitwy Warszawskiej wywoła tę samą co zwykle falę krytyki i antypatriotycznego...

Cichocki:

Felietony

Niemiecka ekspiacja

Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas i polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz

Prosimy o wybaczenie, ale o konkretnych aspektach naszej odpowiedzialności nie będziemy więcej rozmawiać.

Felietony

Konflikt dwóch tożsamości

Marek A. Cichocki

Niewielka jest nadzieja na to, że wybory europejskie staną się dla kogokolwiek w Unii Europejskiej nauką. Tydzień po ogłoszeniu wyników przeważa przekonanie, że przecież nic...

Cichocki:

Felietony

Austriacki skandal z niemieckim tłem

Ujawnienie przez dwa główne niemieckie lewicowe tytuły prasowe skandalu z Heinzem-Christianem Strache jest elementem politycznej walki, która toczy się dzisiaj wewnątrz Europy.

Felietony

Z benzyną do pożaru

Pomysł Manfreda Webera, aby gremium dziesięciu osób miało w istocie absolutną władzę w ocenianiu i karaniu państw członkowskich, jest dość oryginalny.

Felietony

Nowe pokolenie konserwatystów

Zwykle umyka naszej uwadze fakt, że Holandia należy do najbardziej wrażliwych papierków lakmusowych oddających poziom kryzysu integracji europejskiej.

Felietony

Kupowanie czasu

Europa znów podejmuje grę, w której od kilkunastu lat ćwiczy się na wypadek coraz głębszych kryzysów.

Felietony

Nowa fala demokracji

Nie mam wątpliwości, że obecny okres w dziejach Europy zostanie kiedyś opisany jako wielkie demokratyczne wzmożenie, jako nowa fala demokratyzacji.

Cichocki:

Felietony

Czy mamy soft power

Polska i Polacy mają być atrakcyjni i wpływowi swoją przeszłością. Nie jestem przeciwnikiem idei polityki historycznej, ale widzę jej ograniczenia i pułapki.

Felietony

Detronizacja Niemiec

Byliśmy świadkami pouczającego targu europejskiego między Francją i Niemcami w sprawie dyrektywy gazowej i przyszłości Nord Stream 2.

Felietony

Co brexit mówi o nas

W ostatnim tygodniu seria głosowań w brytyjskim parlamencie dotyczących brexitu była przedziwnym spektaklem brytyjskiej suwerenności.

Felietony

Serce i rozum

Zmieniła się Polska, zmieniła Europa Środkowa, zmienił się cały kontynent i świat wokół niego – zmienić się musi także Unia Europejska.

Felietony

Nierówna góra euro

Pozytywny stosunek do UE, który deklaruje wielu Polaków, nie musi oznaczać aprobaty dla pogłębiania integracji.

Felietony

Marek A. Cichocki: W nierównowadze

W 2011 roku, w momencie kumulacji kryzysu finansowego strefy euro, okazało się, że Europejski Bank Centralny skupował włoskie obligacje tak, by zaszkodzić rządowi Berlusconiego...

Brexit

Trudna lekcja demokracji

Demokracja zasadza się na prawie wyboru. Bez respektowania wyboru nie miałaby sensu. Ale czy każdego wyboru?

Felietony

Jesteśmy sobie potrzebni

Zorganizowanie Forum Polsko-Niemieckiego w Berlinie było, jak można przypuszczać, wyrazem pragnienia polskiej strony, by przywrócić poczucie normalności w relacjach i choć...

REKLAMA
Example Alt
eWydanie
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA