fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Monika Kuc

publicystka zajmująca się rynkiem sztuki i plastyką

Sztuka

Wszyscy znali Bohdana Butenkę

Bohdan Butenko  (1931–2019)

Kultowy rysownik, który stworzył Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara, zmarł w wieku 88 lat. Na jego ilustracjach wychowało się kilka pokoleń Polaków.

Sztuka

Koreańska harmonia i dworski splendor

Dzban w kształcie żółwia
Goryeo, XII w.
seladon

Muzeum Narodowe w Warszawie prezentuje największa wystawę sztuki koreańskiej w Polsce, na której podziwiać można cenne zabytki od paleolitu do końca XIX wieku: rzeźbę,...

Sztuka

Gry wizualne

Aukcję klasyków polskiej i światowej awangardy 10 października w Desa Unicum w Warszawie zdominują dzieła z barwnymi efektami optycznymi.

Architektura

W orientalnym blasku

Wystawa „Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy”, prezentowana w Oranżerii Pałacu w Wilanowie, przybliża jeden z najstarszych cennych zabytków o wspaniałej orientalnej...

Sztuka

Dzikie króliki Pietera Bruegla

Pieter Bruegel Starszy „Polowanie na dzikie króliki”, około 1560, akwaforta

Wystawą rycin Bruegla Muzeum Narodowe w Warszawie upamiętnia 450 rocznicę śmierci niderlandzkiego mistrza, jednego z największych malarzy Północy.

Sztuka

Artyści i ich muzy

Ludomir Ślendziński

Kanony kobiecego piękna się zmieniają, ale niezmiennie muzy pozostają uosobieniem natchnienia artysty. Podczas najbliższej wyjątkowej aukcji w Desa Unicum w Warszawie muzy...

Sztuka

Europejskie Dni Dziedzictwa

7 września po raz 27 startują w całej Polsce Europejskie Dni Dziedzictwa. Oficjalna inauguracja wielkiego święta zabytków dziś w samo południe we Wschowie.

Sztuka

Plakaty Olbińskiego

Wystawa Rafała Olbińskiego w krakowskim Pałacu Sztuki przypomina jego najlepsze plakaty. Większość z nich powstała dla opery i teatru.

Architektura

Wielka Synagoga w miniaturze

Stołeczny Park Miniatur, poświęcony utraconym słynnym zabytkom dawnej Warszawy, powiększył kolekcje o makietę Wielkiej Synagogi Warszawskiej z placu Tłomackie.

Sztuka

Powrót Witkacego

Stanisław Ignacy Witkiewicz – Witkacy (1885–1939). Autoportret z 6 kwietnia 1930 r., pastel na papierze

Wyjątkową kolekcję dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza można znów oglądać w Słupsku w odnowionym Białym Spichlerzu.

Sztuka

Zapomniani Polacy dla Macedonii

Muzeum Sztuki Współczesnej w Skopje

Wystawa „Skopje" w Krakowie przypomina wspaniałą kolekcję sztuki polskiej w stolicy Macedonii Północnej, o której mało kto dziś pamięta.

Film

Lato z Wajdą w Krakowie

Krystyna Janda, Andrzej Seweryn, Maja Komorowska, Olgierd Łukaszewicz będą gośćmi sierpniowych projekcji filmowych organizowanych przez Muzeum Narodowe w Krakowie.

Kino

Sztuka

Zamoyski: pokaz konserwatorski

„Rhea, czyli w półmroku tego świata”, Rio de Janero, 1944

Muzeum Narodowe w Warszawie prezentuje pełną kolekcję niedawno kupionych 93 dzieł jednego z największych polskich rzeźbiarzy XX wieku.

Plus Minus

Leonardo nosił się na różowo

Na 500. rocznicę śmierci Leonarda da Vinci Arkady wydały album Hiszpanki Laury Gracii Sánchez w serii Encyklopedia sztuki, a krakowskie Insignis biografię napisaną przez Waltera...

Muzyka

Muzycy świata w Krakowie

Ponad 100 artystów z kilkunastu krajów uczestniczy w 21. festiwalu EtnoKraków/Rozstaje 2019

EtnoKraków/Rozstaje 2019

Literatura

Muzeum Literatury się rozbudowuje

Zbiory Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie nie mieszczą się już jego głównej siedzibie przy Rynku Starego Miasta. Wkrótce muzeum zyska nowoczesny magazyn w Aninie.

REKLAMA
Example Alt
eWydanie
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA