Bartłomiej Ciążyński

Bartłomiej Ciążyński

Bartłomiej Ciążyński: Niedola 40 tysięcy emerytów mundurowych to wynik oportunizmu sądu

Niemoc i źle pojęty prawniczy formalizm zawieszają sprawy na lata. Gdyby sędziowie stosowali rozproszoną kontrolę konstytucyjności przepisów, mielibyśmy prawomocne wyroki.

W sprawie emerytur policyjnych sąd umył ręce - komentuje Bartłomiej Ciążyński

Warszawski sąd okręgowy nie chciał wymierzyć sprawiedliwości. Przyznał, owszem, że przepisy są złe. Ale na tym poprzestał – zauważa prawnik Bartłomiej Ciążyński.

Stosowanie konstytucji w sprawach emerytur mundurowych

W sprawach emerytur mundurowych trzeba stosować konstytucję bezpośrednio.

Bartłomiej Ciążyński o wyroku za spalenie kukły Żyda

Każdy oskarżony ma prawo do obrony i może wyjaśniać, jak mu się żywnie podoba, ale kłamstwo w żywe oczy świadczy o braku poczucia odpowiedzialności za swój czyn – oburza się prawnik.

Bartłomiej Ciążyński: Prokuratura jak za Stalina

Powrót do stalinowskiej koncepcji ustroju prokuratury, w którym jest w pełni podległa rządowi, już zbiera niedobre żniwo. Podporządkowani ministrowi prokuratorzy nie mogą prawidłowo wykonywać swojej pracy - pisze Bartłomiej Ciążyński.

Bartłomiej Ciążyński o publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Konstytucja nie pozostawia premierowi wyboru: musi opublikować wyrok Trybunału dotyczący tzw. ustawy naprawczej. W przeciwnym razie naraża się na odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu – uważa prawnik.

Studia, kariera, firma, koszty pracy - mity III RP

Ukończone studia gwarancją kariery zawodowej,wysokie koszty pracy, przedsiębiorczość oparta na istnieniu dużej liczby firm. To mity, które jeszcze kształtują myślenie o sytuacji społeczno-gospodarczej w Polsce. Fundamenty te kruszeją lub już zostały zburzone – uważa Bartłomiej Ciążyński.

Bankowy tytuł egzekucyjny po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego

Bankowy tytuł egzekucyjny po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego

Dlaczego Tusk nie pojedzie do Brukseli

Polski premier skonfliktował się z Cameronem i nie ma poparcia Merkel. Uznaje się go za polityka antyrosyjskiego. Nie zna w wystarczającym stopniu języków obcych. ?I nie jest kobietą – pisze działacz Twojego Ruchu.

Ciążyński: Wywłaszczenie składek z OFE niekonstytucyjne

Rząd w cztery dni przepchał przez Sejm wątpliwą konstytucyjne ustawę zakładająca przesunięcie do ZUS obowiązkowej części składki emerytalnej wpłacanej do OFE oraz obligacji skarbowych. To grabież składek zgromadzonych w OFE – woła część polityków i prawników. To nie jest nawet wywłaszczenie – odpowiada rząd.