Dominik Mierzejewski

Dominik Mierzejewski: Chińska gra wokół Ukrainy. Czy Pekin nadal będzie popierać Putina?

W Chinach wyrażanie poparcia dla Rosji oznacza dziś tak naprawdę okazywanie lojalności wobec przewodniczącego Xi Jinpinga. Jednak wsparcie dla Rosji ograniczyło Chinom możliwości bycia beneficjentem globalizacji. Czy Pekin postawi w końcu pragmatycznie na rozwój?

Dominik Mierzejewski: Tęsknota za stabilizacją

Zarówno Chiny, jak i USA mają świadomość, że wyniki dyplomatycznych rozmów zadecydują, czy rywalizacja nie zmieni się w konflikt – pisze ekspert ds. azjatyckich.

Dominik Mierzejewski: Chiny bez zmian

Izolowana gospodarczo Rosja może wciąż służyć Chinom za stację paliw. Ale chińska gospodarka w przypadku sankcji technologicznych, będzie stopniowo wytracała impet. I chociaż to druga gospodarka świata i po prostu nie da się jej odłączyć od systemu globalnego, to wygląda jednak na to, że stoimy w obliczu redefinicji globalnego ładu – przekonuje ekspert ds. azjatyckich.

Dominik Mierzejewski: Strategia dwuznaczności

Sytuacja na froncie rosyjsko-ukraińskim zmusza Pekin do zachowania elastycznej postawy wobec Rosji. Być jej partnerem, a jednocześnie nie zamykać sobie pola do rozmów z USA – pisze politolog, ekspert w sprawach Chin.

Dominik Mierzejewski: Pekin patrzy na kryzys

Ściślejsze stosunki z Rosją będą stawiały Chiny w roli członka tej samej rodziny, co może dać USA nowe argumenty do zarzucania im imperialistycznych skłonności – pisze politolog.

Dominik Mierzejewski: Nowy wróg, stare podziały

Władze Chin i USA obawiają się rosnącej roli gigantów technologicznych, które mogłyby podkopać legitymację systemów politycznych – pisze prof. Uniwersytetu Łódzkiego.

Pekiński parasol Pasa i Szlaku

Jeżeli Pekin myśli o spójnym działaniu na arenie międzynarodowej, to głównym wyzwaniem jest koordynacja działań lokalnych władz i firm przez polityczne centrum – pisze profesor UŁ.