Anna Cieślak-Wróblewska

Anna Cieślak-Wróblewska

Dziennikarka ekonomiczna

absolwentka ekonomii na UW. Zajmuje się gospodarką i budżetem

Rząd ma nowy plan na finanse państwa. Będą wyższe podatki?

Rząd przyjął we wtorek wieloletni plan finansowy do 2027 r. Jednak zasadnicze plany, jak usunąć narosłe w kasie państwa problemy po rządzie PiS, poznamy dopiero jesienią.

Anna Cieślak-Wróblewska: Rząd Tuska w pułapce własnych obietnic

Finanse publiczne wymagają pilnej naprawy. Ale politycy koalicji rządzącej nie chcą zyskać łatki tych złych, którzy w imię mitycznej równowagi budżetowej będą obciążać kieszenie Polaków.

MF: Od 2025 roku wchodzimy na ścieżkę redukcji deficytu

Jeszcze w tym roku dziura w kasie państwa ma być tak samo wysoka jak w 2023 r. sięgając 5,1 proc. PKB. Ale od przyszłego roku deficyt sektora ma już wyraźnie spadać o średnio ok. 0,6 pkt. proc. – wynika planu finansowego państwa przyjętego przez rząd.

Zysk Pekao wyraźnie powyżej oczekiwań. Mocny początek roku

Grupa Pekao zarobiła w I kwartale 2024 r. ponad 1,51 mld zł. To wciąż dużo, a bankowi sprzyjają utrzymujące się na wysokim poziomie stopy procentowe NBP.

Naprawa polskich finansów zajmie kilka lat. MF przedstawia tzw. białą księgę

Niejawność i nieprzejrzystość finansów publicznych, wyższe wydatki i niegospodarność, wprowadzenie 22 nowych podatków, dług publiczny na ścieżce do przekroczenia 60 proc. PKB – to główne problemy zdiagnozowane przez Ministerstwo Finansów.

Stan budżetu państwa w spadku po PiS i nowy plan

Szybkie powołanie Rady Fiskalnej, konsolidacja funduszy pozabudżetowych – takie m.in. plany przedstawia MF w tzw. białej księdze finansów publicznych. Problemem jest też rosnąca luka VAT.

Luka VAT skoczyła do 15,8 proc. Runął mit Morawieckiego o cudzie VAT-owskim?

Mamy już dwucyfrową lukę VAT – alarmuje minister finansów Andrzej Domański. To wbrew narracji rządu PiS o skutecznej walce z mafiami wyłudzającymi kasę z budżetu państwa.

Saga frankowa drenuje banki. Czy uchwała Sądu Najwyższego coś zmieni?

Mleko się już rozlało, banki ponoszą ogromne koszty rezerw na kredyty we frankach. Uchwała Sądu Najwyższego im nie pomoże.

Zysk Aliora nieco powyżej oczekiwań

Bank zarobił w I kwartale br. 578 mln zł – wynika z czwartkowego raportu. To o 60 proc. więcej niż rok temu, ale rekord nie padł.

Cezary Stypułkowski, prezes mBanku: Marne prawo, żadna sprawiedliwość, upadła moralność

Prawo zaczęło manipulacyjnie służyć interesowi wąskiej grupy – ocenia Cezary Stypułkowski, prezes mBanku. Przyznaje, że w sprawie frankowej banki miały zbyt dogmatyczne podejście. I ujawnia, że po odejściu z mBanku nie wybiera się na emeryturę.