Jacek Dziedzina

Kursy Alpha. Rozmowy o sprawach najważniejszych

Kolejne kanonizacje, obrona wizerunku św. Jana Pawła II czy huczne obchody wielkich rocznic nie zachęcą do powrotu do Kościoła tych, którzy odeszli. Robią to kursy Alpha – najskuteczniejsze dziś narzędzie ewangelizacji.

(Nie)katolicki problem z Żydami

Wielkopiątkowa modlitwa za Żydów została w Polsce źle przetłumaczona z łacińskiego oryginału. Przyjęta wersja to więcej niż błąd. To zaprzeczenie tego, o czym mówi Nowy Testament.

Zlecenie na kardynała Pella

Czy dla dobra sprawy, jaką jest walka z pedofilią w Kościele, można skazywać tych, którym nie udowodniono winy? Tak zdają się sugerować ci, którzy nie kryją rozczarowania uniewinnieniem kard. George'a Pella.

Wiara czasu pandemii. Kościół zdaje ten egzamin

Kościół w Polsce przechodzi najważniejszą od 30 lat próbę. Wiele wskazuje na to, że wyjdzie z niej wzmocniony, nawet jeśli na pierwszy rzut oka bardziej widoczne będą odniesione w niej rany.

Żydzi mesjańscy – jak naród wybrany odnajduje Chrystusa

Przybywa Żydów uznających Jezusa za obiecanego Mesjasza. Wraz z nimi rośnie też liczba chrześcijan odkrywających na nowo, że Żydzi nigdy nie przestali być narodem wybranym,

Dziedzina: Kościół ubogich i prześladowanych

Papież Franciszek przygotowuje Kościół na czasy, których nadejście przewidział, pół wieku temu młody ksiądz Joseph Ratzinger.

Piękny Kościół, którego nie widać w statystykach

Statystyki dotyczące praktyk religijnych nie mówią wszystkiego o stanie wiary w Polsce. A nawet mówią o nim stanowczo za mało. Poza spadającą stopniowo liczbą wiernych mamy jednocześnie prawdziwy boom nowych inicjatyw ewangelizacyjnych i formacyjnych, które zmieniają oblicze Kościoła nad Wisłą.

Schizma nie jest wyjściem

Największym wyzwaniem dla papieża Franciszka i całego Kościoła katolickiego w 2018 roku będzie zachowanie jedności.

Arcybiskup Grzegorz Ryś: Biskup wymykający się schematom

Gdyby arcybiskup Grzegorz Ryś nie istniał, należałoby go wymyślić. Kim jest nowy metropolita łódzki?

To nie jest gra o tron. Franciszek kontra kardynał Gerhard L. Müller

Papież Franciszek i zwolniony niedawno prefekt Kongregacji Nauki Wiary głoszą tę samą Ewangelię. Jednak w rozeznaniu tego, „co Duch mówi dzisiaj do Kościoła", trzeba dać pierwszeństwo papieżowi. Kardynał Gerhard L. Müller z pewnością to rozumie.