Maciej Stańczuk

Brak decyzji w energetyce się mści

Transformacja energetyczna zasługuje na poważne podejście całej polskiej klasy politycznej. Temat nie może być traktowany po macoszemu, bo jest to główne wyzwanie rozwojowe stojące przed naszym krajem w XXI wieku.

Nowy kryzys

Jaki może być scenariusz gospodarczy dla świata na 2021 rok i co z tego wynika dla Polski? Zastanawiamy się nie czy, ale kiedy pojawi się nowy kryzys ekonomiczny.

Maciej Stańczuk: Jak to z aferą SKOK Wołomin było

Zamiast chronić takiego urzędnika, jakim jest Wojciech Kwaśniak, na którego wydano wyrok śmierci za bezkompromisowe decyzje w sprawie SKOK-u Wołomin, państwo polskie go oskarża.

Maciej Stańczuk: Sprawa Idea Banku wymaga wyjaśnień

Działania nadzoru w sprawie przymusowej restrukturyzacji banku i „przekazania" jego biznesu innemu nie powinny budzić cienia wątpliwości.

Maciej Stańczuk: Finanse publiczne to nie kasyno

Wbrew wielu fanom tyleż modnej, co zupełnie nieodpowiedzialnej nowej teorii monetarnej uważam, że przestrzeń fiskalna, którą dysponuje polski rząd, jest już bardzo niewielka.

Maciej Stańczuk: Od paru lat źle się dzieje w polskiej bankowości

Rząd powinien przemyśleć politykę regulacyjną prowadzoną wobec banków, a przede wszystkim zredukować nadmierne regulacje i obciążenia zagrażające jego funkcjonowaniu

Maciej Stańczuk: Nie chwalić bezrefleksyjnie NBP

Druga fala pandemii może być dewastująca dla finansów publicznych nadwerężonych kosztownymi pakietami antykryzysowymi.

Maciej Stańczuk: Zgubna moda na etatyzm

Koronawirus nie unieważnił paradygmatu większej efektywności własności prywatnej niż państwowej.

Maciej Stańczuk: Skąd wziąć aż tyle zielonego prądu

Rewolucja w elektromobilności i wytwarzaniu ciepła spowoduje olbrzymi wzrost zużycia energii, czego rządzący wydają się nie uwzględniać w swoich prognozach.

Państwo to zły właściciel banku

W gospodarce wolnorynkowej państwowe banki to zwykle systemowy kłopot. Eksperymenty z nacjonalizacją sektora bankowego wywoływały kryzysy gospodarcze. Przykładów jest aż nadto we wszystkich regionach świata.