Maciej Stańczuk

Stańczuk, Twardawa: Porozumienie w sprawie atomu racją stanu

Jak najszybciej, najlepiej jeszcze w tym roku, powinna zostać uchwalona realna strategia odejścia od węgla w polskiej energetyce i ciepłownictwie. Węgiel należy zastępować atomem – piszą wiceprezes Rafako i wiceprezes Rafako Innovation.

Maciej Stańczuk: Polska inflacja i cień Zimbabwe

Rząd RP najwyraźniej obawia się przekroczenia przez dług konstytucyjnego progu 60 proc. PKB i dlatego czyni budżet kompletnie nietransparentnym. Rynki finansowe wydają się rozumieć tą niebezpieczną grę, bo rentowność polskiego długu drastycznie wzrosła w ostatnich miesiącach.

Pora na rozmowę o banku centralnym

Przed wyborem prezesa NBP potrzeba poważnej debaty na temat polityki pieniężnej prowadzonej w naszym kraju i merytorycznej oceny działań banku centralnego.

Maciej Stańczuk: O fałszywych przyjaciołach ludu

Zamiast bronić „uciśnionych” kredytobiorców i szczuć przeciwko rynkowi, lepiej tłumaczyć im, dlaczego oprocentowanie kredytów w warunkach inflacji musi rosnąć.

Maciej Stańczuk: Wojna zmieniła optykę

Nawet jeśli Niemcy, nasz najbliższy partner w UE, wykazują wstrzemięźliwość wobec projektów jądrowych w Polsce, to geopolityka po 24 lutego wszystko zmieniła. Niemcy wykazują się wreszcie dużą elastycznością.

Maciej Stańczuk: Inflacja zaskoczyła młodych ekonomistów

Jeśli ktoś ma ambicje globalne i na sercu leży mu interes Polski, to powinien uczciwie ocenić początki okresu transformacji, nawet jeśli tego czasu osobiście nie pamięta – pisze doradca Lewiatana w polemice do tekstu Marcina Piątkowskiego.

Brak decyzji w energetyce się mści

Transformacja energetyczna zasługuje na poważne podejście całej polskiej klasy politycznej. Temat nie może być traktowany po macoszemu, bo jest to główne wyzwanie rozwojowe stojące przed naszym krajem w XXI wieku.

Nowy kryzys

Jaki może być scenariusz gospodarczy dla świata na 2021 rok i co z tego wynika dla Polski? Zastanawiamy się nie czy, ale kiedy pojawi się nowy kryzys ekonomiczny.

Maciej Stańczuk: Jak to z aferą SKOK Wołomin było

Zamiast chronić takiego urzędnika, jakim jest Wojciech Kwaśniak, na którego wydano wyrok śmierci za bezkompromisowe decyzje w sprawie SKOK-u Wołomin, państwo polskie go oskarża.

Maciej Stańczuk: Sprawa Idea Banku wymaga wyjaśnień

Działania nadzoru w sprawie przymusowej restrukturyzacji banku i „przekazania" jego biznesu innemu nie powinny budzić cienia wątpliwości.