Maciej Stańczuk

Stańczuk, Kuraszkiewicz: Atomowe panaceum zacznie działać za dekadę

Wydaje się, że jest konsensus wszystkich sił politycznych co do konieczności budowy reaktorów jądrowych. To główny warunek powodzenia. Na tym jednak pozytywy się kończą.

Maciej Stańczuk: Wojna o węgiel: Hilary Minc byłby dumny

Nie zrobiono nic, by wypełnić lukę po dostawach węgla z Rosji. Dlatego dla przykrycia własnych zaniedbań zdecydowano się użyć retoryki komunistów i uderzyć w składy węglowe, bo przecież to spekulanci i co gorsza firmy prywatne.

Robert Kuraszkiewicz, Maciej Stańczuk: 7 sposobów jak pokonać kryzys energetyczny

Problemy polskiej energetyki wymagają wdrożenia zarządzania kryzysowego, ale i właściwego podejścia do długoterminowej strategii, która musi się opierać na dekarbonizacji i rozwoju OZE.

Maciej Stańczuk: Coraz bardziej obawiam się o nasze portfele

Luźna polityka fiskalna i ekspansywna monetarna to autostrada do stagflacji. Nie zwalczymy inflacji bez rozpoznania jej rzeczywistych źródeł – pisze ekonomista w polemice.

Stańczuk, Twardawa: Porozumienie w sprawie atomu racją stanu

Jak najszybciej, najlepiej jeszcze w tym roku, powinna zostać uchwalona realna strategia odejścia od węgla w polskiej energetyce i ciepłownictwie. Węgiel należy zastępować atomem – piszą wiceprezes Rafako i wiceprezes Rafako Innovation.

Maciej Stańczuk: Polska inflacja i cień Zimbabwe

Rząd RP najwyraźniej obawia się przekroczenia przez dług konstytucyjnego progu 60 proc. PKB i dlatego czyni budżet kompletnie nietransparentnym. Rynki finansowe wydają się rozumieć tą niebezpieczną grę, bo rentowność polskiego długu drastycznie wzrosła w ostatnich miesiącach.

Pora na rozmowę o banku centralnym

Przed wyborem prezesa NBP potrzeba poważnej debaty na temat polityki pieniężnej prowadzonej w naszym kraju i merytorycznej oceny działań banku centralnego.

Maciej Stańczuk: O fałszywych przyjaciołach ludu

Zamiast bronić „uciśnionych” kredytobiorców i szczuć przeciwko rynkowi, lepiej tłumaczyć im, dlaczego oprocentowanie kredytów w warunkach inflacji musi rosnąć.

Maciej Stańczuk: Wojna zmieniła optykę

Nawet jeśli Niemcy, nasz najbliższy partner w UE, wykazują wstrzemięźliwość wobec projektów jądrowych w Polsce, to geopolityka po 24 lutego wszystko zmieniła. Niemcy wykazują się wreszcie dużą elastycznością.

Maciej Stańczuk: Inflacja zaskoczyła młodych ekonomistów

Jeśli ktoś ma ambicje globalne i na sercu leży mu interes Polski, to powinien uczciwie ocenić początki okresu transformacji, nawet jeśli tego czasu osobiście nie pamięta – pisze doradca Lewiatana w polemice do tekstu Marcina Piątkowskiego.