Grzegorz Sowula

krytyk literacki, dziennikarz zajmujący się rynkiem wydawniczym

Intrygujące książki o książkach

„Dzika biblioteka” Pawła Dunin-Wąsowicza to opowieść o kolekcji, którą sam autor przekornie przedstawia jako megalomańską i na mitach opartą.

Teksty melancholijne

Paulina Wilk od trzech lat zamieszcza felietony w miesięczniku dominikanów „W Drodze”. Ich wybór to przewodnik dla myślącego czytelnika.

"Atakować książką". Papierowa dywersja

"Atakować książką" – jakże trafny tytuł dla tego tomu! Choć pozory mogą mylić – kto znał Jerzego Kulczyckiego, autora i bohatera tych wspomnień, mógłby myśleć raczej o „ataku" w postaci strumienia książek nieoczekiwanie zsuwających się z półek na zaskoczonego gościa ciasnawej księgarni Orbis przy Kenway Road w londyńskiej dzielnicy Earl's Court. Po lekturze wiemy już, że bynajmniej nie o takim uderzeniu pisze Kulczycki.

Jeden ubek, drugi wydawca

Bracia Goldberg, o których pisze w swej książce Wojtek Biedroń, istnieli naprawdę, aczkolwiek w historii naszego kraju zapisali się pod różnymi nazwiskami.

Jak Terry Prachett umierał na Alzheimera

Teksty zebrane w "Kiksach klawiatury" Terry'ego Pratchetta pokazują mniej znane oblicze pisarza - jako recenzenta własnego gatunku literackiego, złośliwca i prześmiewcę, sceptycznego, nawet cynicznego obserwatora codzienności, rynku wydawniczego, literackich festiwali, ekranizacji i "serializacji".

Moda na celebrytów z minionych lat

Od kiedy datujemy nowoczesność? Od zawsze, można powiedzieć bez popełnienia błędu. Dla każdego odchodzącego pokolenia to, co mu nieznane, będzie co najmniej „nowe”, a jeśli zaistnieje, wywrze wpływ, przerodzi się w modę, to i nowoczesnym się stanie, dominującym, zmieniającym postrzeganie świata.

Szpieg Stalina w księgarniach

W czerwcu 2010 roku amerykańskie władze ogłosiły, że rozbiły siatkę „uśpionych" rosyjskich szpiegów, tzw. nielegałów, osadzanych w USA od połowy lat 70. Dziesięć osób ujęto, dwóm udało się zbiec - pisze Grzegorz Sowula.

Saga Hilary Mantel "Kogo śmierć nie sięgnie"

Laureatka dwóch nagród Bookera - Hilary Mantel wydała w Polsce sagę "Kogo śmierć nie sięgnie". Jej akcja rozgrywa się w Paryżu i okolicach tuż przed francuską rewolucją.

Duch opowieści Jana Gondowicza

„Duch opowieści" Jana Gondowicza to wspaniała lektura i cholerny kłopot z recenzją - pisze Grzegorz Sowula.

Kolacja dla wroga - książka

Wielki Duce marzył o Italii od morza do morza – Śródziemnego, Adriatyckiego, Czarnego, nie wykluczone, że sięgającej Atlantyku i Bałtyku - pisze Grzegorz Sowula.