Piotr Buras

Piotr Buras: Jaką Europę odbudują nam unijne fundusze

Wiara w to, że instytucje UE będą skutecznie ścigać nieprawości, opiera się na iluzjach.

Piotr Buras, Paweł Zerka: Biden i nasze złudzenia

Cztery lata Trumpa nie zachwiały polskim atlantycyzmem. Ale opinie Polaków o Ameryce coraz bardziej odbiegają od poglądów innych Europejczyków – piszą Piotr Buras i Paweł Zerka

Wybory z Europą w tle

Europa coraz mniej łączy, a coraz silniej dzieli Polaków. Konflikty o wybory i przyszłość Unii doświadczonej kryzysem koronawirusa mogą ten podział niebezpiecznie pogłębić.

Piotr Buras: Jak Europa ma ratować NATO?

Unia Europejska musi przejąć odpowiedzialność za swoje własne bezpieczeństwo tam, gdzie realnie może zastąpić w tej roli USA – pisze politolog.

Europa w cieniu rakiet

Polska dyplomacja powinna skoncentrować się na budowie jedności w ramach NATO zamiast na konferencji bliskowschodniej, która tylko pogłębia podziały – pisze politolog i publicysta.

Fort Trump, czyli fatamorgana

Przekonanie, że oferta 2 mld dol. za stacjonowanie brygady amerykańskiej w Polsce mogłaby skusić Waszyngton, byłoby niebezpieczną iluzją. Armia USA to nie oddział najemników, który rzuca się tam, gdzie klient proponuje lepszą cenę – twierdzą eksperci ds. stosunków międzynarodowych.

Fort Trump, czyli fatamorgana

Piotr Buras i Paweł Zerka (eksperci think tanku European Council on Foreign Relations) komentują wizytę Andrzeja Dudy w USA w tekście o znaczącym tytule „Fort Trump, czyli fatamorgana”.

Czas przemyśleć sojusze, bo priorytety USA są inne niż UE

Na tle przesunięć w geopolityce polska polityka zagraniczna wydaje się być anachroniczna – przekonują była ambasador Polski w Rosji i ekspert do spraw międzynarodowych.

Buras: Granice propagandy

Polityka oparta na manipulowaniu nastrojami społecznymi nie jest działaniem na rzecz bezpieczeństwa Polski, lecz godzi wprost w polską rację stanu – pisze publicysta.

Piotr Buras: Unia obronna i tak powstanie

„Odklejenie się” Polski od Europy Zachodniej w kwestii kształtowania wspólnej polityki obronnej UE zagraża polskim interesom – pisze dyrektor warszawskiego biura think tanku European Council on Foreign Relations.